Bilgisayarlı dinamik postürografi ve fonksiyonel denge testleri ile makine öğrenmesinde yaşlı bireylerin düşme riskinin tahmin edilmesi
Predicting the fall risk of elderly individuals in machine learning with computerized dynamic posturography and functional balance tests
- Tez No: 900409
- Danışmanlar: PROF. DR. SUNA TOKGÖZ YILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Düşmeler, yaşlı bireylerin karşılaştığı en önemli klinik sorunlardandır. Yaşlı bireylerde düşmelere bağlı yaralanmaların çoğu ölümle sonuçlanmaktadır. Bu nedenle yaşlı bireylerde düşme riskinin belirlenmesi düşmeyi önleme stratejileri geliştirmek için önemlidir. Bu çalışmanın amacı, bilgisayarlı dinamik postürografiden (BDP) ve fonksiyonel denge testlerinden elde edilen parametreleri makine öğrenmesinde kullanarak düşme riskini tahmin etmektir. Bu çalışmaya 120 yaşlı birey (>65 yaş) dahil edildi. Bu bireyler düşme durumuna göre iki gruba ayrıldı. Son bir yıl içerisinde düşme hikayesi olmayan 65 yaşlı birey grup I'e ve son bir yıl içerisinde düşme hikayesi olan 55 yaşlı birey grup II'ye dahil edildi. Bu bireylerden anamnez alındı ve bireylere fonksiyonel uzanma testi (FUT), zamanlı kalk ve yürü testi (ZKYT), Romberg testi, zorlaştırılmış Romberg testi, foam Romberg test, gözler açık ve kapalı tek ayak üstünde durma testi (TADT), Tinetti denge ve yürüme testi (TDYT) ve duyu organizasyon testi (DOT) uygulandı. Bu bireylerin anamnezleri ve test sonuçları ile veri havuzu oluşturuldu. Oluşturulan veri havuzundaki verilerin 96'sı (%80) ile sekiz adet makine öğrenme algoritması (karar ağacı, rastgele orman, destek vektör makineleri (DVM), XGBoost, yapay sinir ağları, K- en yakın komşu, lojistik regresyon ve Naive Bayes) eğitildi. Geriye kalan 24 (%20) veri ise eğitilen modeller ile test edildi.
Özet (Çeviri)
Falls are one of the most important clinical problems faced by elderly individuals. Most injuries due to falls in elderly individuals result in death. Therefore, determining the risk of falling in elderly individuals is important for developing fall prevention strategies. This study aims to predict the risk of falling using parameters obtained from computerized dynamic posturography (CDP) and functional balance tests in machine learning. One hundred twenty elderly individuals (>65 years old) were included in this study.These individuals were divided into two groups according to their fall status. Sixty five elderly individuals with no history of falling in the last year were included in group I and 55 elderly individuals with a history of falling in the last year were included in group II. Detailed anamnesis was taken from these individuals and functional reach test (FRT), timed up and go test (TUG), Romberg test, sharpened Romberg test, foam Romberg test, eyes open and closed one leg standing test (OLST), Tinetti balance and walking test (TBWT) and sensory organization test (SOT) were applied to the individuals. A data pool was created with these individuals' anamneses and test results. Eight machine learning algorithms (decision tree, random forest, support vector machines (SVM), XGBoost, artificial neural networks, K-nearest neighbors, logistic regression and Naive Bayes) were trained with 96 (80%) of the data in the created data pool. The remaining 24 (20%) data were tested with the trained models.