Zihin yetersizliği olan bireyler için teknolojiyle desteklenen kendini yönetme stratejilerinin matematik dersinde akıcılık kazandırmaya etkisi
The Effect of self-management strategies supported by technology for individuals with intellectual disabilities on gaining fluency in mathematics class
  1. Tez No: 900436
  2. Yazar: ELİF ATAKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜLEYMAN DOĞRU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Biruni Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Eğitim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu araştırmanın amacı; zihin yetersizliği olan bireyler için teknolojiyle desteklenen kendini yönetme stratejileri öğretiminin matematik dersinde akıcılık kazandırmaya etkisini incelemektir. Deneysel olan çalışmanın evreni İstanbul ili içinde ilkokul düzeyinde eğitim alan zihin engelli tanısı almış̧ öğrenciler oluşturmaktadır. Örneklemi ise belirlenen ön koşul becerilerine sahip 3 ilkokul öğrencisi oluşturmaktadır. Çalışmada tek denekli araştırma modellerinden yoklama evreli denekler arası çoklu yoklama modeli kullanılmıştır. Çalışmanın bağımlı değişkeni, matematik dersi kazanımlarında akıcılık kazanması, bağımsız değişkeni teknolojiyle desteklenen kendini yönetme stratejileri öğretimidir. Araştırma verileri grafiksel analiz yoluyla analiz edilmiştir. Araştırma bulguları, teknolojiyle desteklenen kendini yönetme stratejileri öğretiminin, zihin yetersizliği olan öğrencilerin matematik problemlerini çözme hızını ve doğruluğunu artırmada etkili olduğunu göstermektedir. Öğrenciler, kendini yönetme stratejilerini öğrendikten sonra matematik problemlerini daha kısa sürede ve daha yüksek doğruluk oranıyla tamamlamışlardır. Ayrıca öğrencilerin edindikleri becerileri öğretim bittikten sonra da sürdürebildikleri ve farklı kişi ve ortamlara genelleyebildikleri görülmüştür. Sosyal geçerlik bulguları da teknolojiyle desteklenen kendini yönetme stratejileri öğretiminin, öğrenci aileleri tarafından olumlu karşılandığını ve etkili bulunduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research; The aim of this study is to examine the effect of teaching self-management strategies supported by technology on gaining fluency in mathematics lessons for individuals with intellectual disabilities. The population of the experimental study consists of students diagnosed with mental disabilities who are educated at primary school level in Istanbul. The sample consists of 3 primary school students with the specified prerequisite skills. In the study, the inter-subject multiple probe model with probe phase, one of the single-subject research models, was used. The dependent variable of the study is fluency in Mathematics course outcomes, and the independent variable is teaching self-management strategies supported by technology. Research data were analyzed through graphical analysis. Research findings show that teaching self-management strategies supported by technology is effective in increasing the speed and accuracy of solving mathematical problems of students with intellectual disabilities. After learning self-management strategies, students completed math problems in less time and with higher accuracy. In addition, it has been observed that students can maintain the skills they have acquired after the instruction is completed and can generalize them to different people and environments. Social validity findings also revealed that teaching self-management strategies supported by technology was welcomed and found effective by students' families.