Sporun zihin yetersizliği olan bireyler üzerine etkileri
Effects of sports on individuals with intellectual disability
  1. Tez No: 926517
  2. Yazar: BEKİRCAN AKKUŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEVZAT MUTLUTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Spor, sadece insan bedenini fiziksel olarak geliştirmekle kalmaz; aynı zamanda oyunlar, hareketler ve yarışmalar aracılığıyla insanın karakterini, ego yapısını, davranış niteliğini ve psişik yapısını şekillendiren yeni bir bilim dalıdır. Sporun insan gelişimine en etkili olduğu dönemlerden biri de çocukluk çağıdır. Düzenli fiziksel aktiviteye katılmak, kalp hastalığı, felç, diyabet ve meme ve kolon kanseri dahil olmak üzere bulaşıcı olmayan hastalıkların önlenmesi ve tedavisi için belirlenmiş bir koruyucu faktördür. Faydaları, kardiyovasküler zindeliği ve kas gücünü iyileştirmekten obeziteyi azaltmaya kadar uzanır. Düzenli sporun sürekli olarak kaygı ve depresyon seviyelerini azalttığı, insanların ilişkiler ve bir topluluk duygusu geliştirmesine yardımcı olduğu ve genel refahı ve yaşam kalitesini iyileştirdiği gösterilmiştir. Engellilik, dünya çapında tahmini 1,5 milyar engelli insanla küresel bir sağlık ve insan hakları sorunudur. Bu çalışmada ise temel amaç sporun zihin yetersizliği olan bireyler üzerine etkilerini araştırmaktır.
Özet (Çeviri)
Sports are a new branch of science that not only develops the human body physically, but also shapes the character, ego structure, behavioral qualities and psychic structure of a person through games, movements and competitions. One of the periods when sports are most effective in human development is childhood. Participating in regular physical activity is an established protective factor for the prevention and treatment of non-communicable diseases, including heart disease, stroke, diabetes and breast and colon cancer. Its benefits range from improving cardiovascular fitness and muscle strength to reducing obesity. Regular sports have consistently been shown to reduce anxiety and depression levels, help people develop relationships and a sense of community, and improve overall well-being and quality of life. Disability is a global health and human rights issue with an estimated 1.5 billion disabled people worldwide. The main purpose of this study is to investigate the effects of sports on individuals with intellectual disabilities.