The role of adult attachment and maternal gatekeeping in parental involvement: An actor-partner interdependence model (APİM) analysis
Yetişkin bağlanma ve anne bekçiliğinin ebeveyn katılımındaki rolü: Bir aktör-partner karşılıklı bağımlılık mod (APIM) analizi
  1. Tez No: 900481
  2. Yazar: FATMA KÜBRA AYTAÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAŞAK ŞAHİN ACAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gelişim Psikolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışma, 3 ila 6 yaş aralığındaki çocukları olan Türk ailelerinden elde edilen veriler kullanılarak yetişkin bağlanması ile ebeveyn katılımı arasındaki ilişkileri ortaya çıkarmayı amaçlamıştır. İlk ve ikinci çalışmalarda, Ebeveyn Katılımı Ölçeği ve Ebeveyn Düzenleme Envanteri Kapı Kapatma alt ölçeği Türkçeye uyarlanmış ve psikometrik özellikleri test edilmiştir. Üçüncü çalışmada, yetişkin bağlanma boyutları (kaygı ve kaçınma) ile anne bekçiliği ve ebeveyn katılım türleri (doğrudan bakım, disiplin/öğretim, oyun ve okul ile ilgili etkinlikler) arasındaki ilişki, anket ve gözlem yöntemleri kullanılarak incelenmiştir. Sonuçlar, romantik bağlanmanın ebeveyn katılımındaki önemini vurgulamış ve ortak ebeveynlik ilişkilerinin bireysel düzeydeki belirleyicilerini anlamamıza ışık tutmuştur. Ortak ebeveynlik gelişimini etkileyen bireysel faktörlerin anlaşılmasının, ebeveyn adayları veya yeni ebeveynler için ortak ebeveynlikte iş birliğini artırma ve babaların çocuk bakımına katılımını destekleme amacıyla planlanan müdahale çalışmalarına katkı sağlaması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
The current study aimed to uncover associations between adult attachment and parental involvement. The data was collected via both observations and surveys from a sample of Turkish couples with a child aged 3 to 6 years. In the first and second studies, the Parental Involvement Scale and the Parental Regulation Inventory Gate Closing subscale were adapted to Turkish. In the third study, the relationship between adult attachment dimensions (anxiety and avoidance) and types of parental involvement (direct care, discipline/teaching, play, and school-related activities) was examined while controlling for gatekeeping. The results highlighted the significance of romantic attachment in parental involvement, thereby expanding our understanding of the individual-level predictors of coparenting. Understanding the individual factors affecting parental involvement can contribute to the development of interventions for parents to promote higher coparenting cooperation and lower coparenting conflict.