Ondokuz Mayıs Üniversitesi ağız, diş ve çene cerrahisi anabilim dalı'nda yapılan apikal rezeksiyon tedavilerinin başarı oranlarının retrospektif olarak değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of success rates of apical resection treatments in the department of oral, and maxillofacial surgery at Ondokuz Mayis University
  1. Tez No: 900523
  2. Yazar: RABİA TÜL ADEVİYE ÇANKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHTAP MUĞLALI
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Anabilim Dalı'nda Ocak 2018-Aralık 2022 yılları arasında yapılan apikal rezeksiyon cerrahisinin başarı oranlarının incelenmesidir. Materyal ve Metod: Ocak 2018- Aralık 2022 tarihleri arasında 440 adet apikal rezeksiyon cerrahisi yapılmış hasta hasta kayıt (Turcasoft) sistemi üzerinden incelendi. Bu tarihler arasında 654 dişe apikal rezeksiyon cerrahi işlemi uygulandığı görüldü. Başarı oranlarının incelendiği bu tez çalışmasında çeşitli parametrelerin başarıya etkisi istatistiksel olarak değerlendirildi. İncelenen parametreler; yaş, cinsiyet, retreatment, retrograd dolgu, diş lokalizasyonu, rezeksiyon tekrarı, restorasyon tipi, post-core varlığı, sistemik hastalık ve takip süresidir. Bulgular: Çalışmamızda klinik başarı oranı %97,38 olarak saptanmıştır. İncelenen parametreler istatistiksel olarak test edilmiştir. Klinik başarıya anlamlı olarak etki eden parametreler diş tipi ve rezeksiyon tekrarı olarak bulunurken, radyografik başarıya anlamlı olarak etki eden parametreler cinsiyet ve takip süresi olarak bulunmuştur. Sonuç: Apikal rezeksiyon cerrahisi yüksek başarı oranlarına sahip etkili bir operasyondur. Başarıyı etkileyen unsurlar bakımından daha fazla örneklem büyüklüğüne ve aynı hekim tarafından yapılmış karşılaştırmalı çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to examine the success rates of apical resection surgery performed at the Department of Oral and Maxillofacial Surgery of Ondokuz Mayıs University Faculty of Dentistry between January 2018 and December 2022. Materials and Methods: A total of 440 apical resection surgeries conducted between January 2018 and December 2022 were reviewed through the Turcasoft system. It was observed that 654 teeth underwent apical resection surgery during this period. Various parameters influencing the success were statistically evaluated in this thesis study. The examined parameters included age, gender, retreatment, retrograde filling, tooth localization, resection repetition, restoration type, post-core presence, systemic disease, and follow-up period. Results: The clinical success rate in our study was determined as 97.38%. The examined parameters were statistically tested. Parameters significantly affecting clinical success were found to be tooth type and resection repetition, while parameters significantly affecting radiographic success were gender and follow-up period. Conclusion: Apical resection surgery is an effective procedure with high success rates. Larger sample sizes and comparative studies conducted by the same clinician are needed to further understand the factors affecting success.