Heterolog trombositten zengin plazmanın spongioz kemik dokuda iyileşme üzerine erken dönem etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the early effects of heterologous platelet rich plasma on the healing of spongiosis bone tissue
  1. Tez No: 900577
  2. Yazar: DENİZ TEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT KAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışmada, iki grup olmak üzere (13 kontrol, 13 çalışma) ve 1 donör olmak üzere toplam 27 rat değerlendirildi. Tüm grupların sol femur kemiklerine osteotom ile Salter Harris Tip 1 kırığı oluşturuldu. Kırıklar 0,8 mm çapında Kirschner çivisi kullanılarak intramedüler fiksasyon ile kırık fiksasyonu ve redüksiyonu sağlandı. 1 donör rattan alınan kan örneği santrifüj edilip metoda uygun olarak optimize edilerek trombositten zengin plazma oluşturuldu ve spongioz kırık bölgesine intra operatif olarak uygulanmıştır. Radyografik verilerin istatistiksel çıktılarına görekemik oluşumu, kırık fragmentlerinin durumu ve kırık iyileşme derecesi skorlarında gruplar arasında anlamlı bir fark gözlenmedi. Çalışma sonucunda herhangi bir komplikasyon gözlemlenmedi (p=0,511; p=0,762; p=1). Mikro-BT (Bilgisayarlı Mikro Tomografi) verilerin istatistiksel çıktılarına göre BMD değerinde gruplar arasında anlamlı bir fark gözlemlenmedi (p=0,456). PRP'nin spongioz bölgede kırık iyileşmesinin erken dönemi içerisinde yangı döneminden yumuşak kallus dönemine geçişi hızlandırdığı sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, a total of 27 rats, including two groups (13 control, 13 study) and 1 donor, were evaluated. Salter Harris Type 1 fractures were created in the left femur bones of all groups with an osteotome. Fractures were fixed and reduced by intramedular fixation using a 0.8 mm diameter Kirschner nail. A blood sample from 1 donor rat was centrifuged and optimized according to the method to create platelet-rich plasma, which was applied intraoperatively to the spongiosis fracture site. According to the statistical outputs of radiographic data, no significant difference was observed between the groups in bone formation, fracture fragment status and fracture healing degree scores. No complications were observed at the end of the study (p=0.511; p=0.762; p=1). According to the statistical outputs of Micro-CT (Computerized Micro Tomography) data, no significant difference was observed between the groups in BMD value (p=0.456). It was concluded that PRP accelerated the transition from the inflammatory period to the soft callus period in the early period of fracture healing in the spongiosis region.