Kripto paraların yatırımcı davranışına yansıması ve muhasebesi Erzurum il merkezinde bir anket çalışması
Reflection and accounting of cryptocurrencies on investor behavior: A survey study in Erzurum city center
- Tez No: 900593
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞAKİR DIZMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzurum Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
Para ve paranın türleri birçok bilim çevresi tarafından düşünülmüş ve en doğru, makul, mantıklı, kabul edilebilir ve kullanım dünyası ile tutarlı bir izahı yapılmaya çalışılmıştır. Yapılan tanımlamalar ve izahatlar paranın tarihi seyir içerisindeki değişimleri ve kullanım amaçları üzerine olmuştur. Küreselleşen dünyada farklı formlara bürünen paranın bir türü olan kripto paralar ise çalışmamızın bel kemiğini oluşturmaktadır. Günümüz dünyasında paranın dijitalleşmesi ile birlikte toplumlar kripto parayı farklı amaçlar doğrultusunda kullanmışlardır. Bu farklı amaçlar ele alındığında, bazı toplumların kripto paraları yatırım amacıyla kullandıkları görülürken, bazı toplumların ise günlük ihtiyaç ve ticaret amacıyla kullandıkları görülmektedir. Böylelikle dijitalleşme ile birlikte yaygınlık kazanan kripto paralar, yatırımcı davranışlarına doğrudan ve dolaylı olarak olumlu ve olumsuz etkilere sahiptir. Bu çalışmada para ve kripto paranın ne olduğu ve nasıl oluştuğu üzerinde durulup, tarihi serüveni ve gelişimi ifade edilerek, dünyada ve Türkiye'de kullanılan kripto para platformlarına yer verilmiş ve kripto paraların yatırımcı davranışlarına etkisi ifade edilmeye çalışılmıştır. Buna ilaveten literatürde yaygın olarak yanlış bilinen ve genellikle birbiri yerine kullanılan blok zincir teknolojisi ve dağıtılmış defter teknolojisi arasındaki farklar örneklerle açıklanmaya çalışılmıştır. Tüm bu veriler değerlendirilirken hem teori hem uygulamadan yararlanılmıştır. Teori aşamasında literal süzgeçten geçirilen veriler kullanılırken, uygulama kısmında ise Erzurum İl Merkezinde farklı meslek gruplarına yönelik anket çalışmasından faydalanılmıştır. Araştırmanın son kısmında ise kripto paraların nasıl muhasebeleştirilmesi gerektiğine yönelik çözümler sunulup örnekler ile detaylandırılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Money and the types of money have been considered by many scientific circles and an explanation has been tried to be made in the most accurate, reasonable, logical, acceptable and consistent with the world of use. The definitions and explanations made are on the changes in the historical course of money and the purposes of its use. Cryptocurrencies, which are a type of money that takes on different forms in the globalizing world, constitute the backbone of our study. With the digitalization of money in today's world, societies have used crypto money for different purposes. Considering these different purposes, it is seen that some societies use cryptocurrencies for investment purposes while some societies use for daily needs and trade. Thus, cryptocurrencies, which have become widespread with digitalization, have direct and indirect positive and negative effects on investor behavior. In this study, the what and how of money and crypto money is emphasized, its historical adventure and development are expressed, crypto money platforms used in the world and in Türkiye are included and the effect of cryptocurrencies on investor behavior is tried to be expressed. In addition, the differences between blockchain technology and distributed ledger technology, which are widely misunderstood and often used interchangeably in the literature, have been tried to be explained with examples. While evaluating all these data, both theory and practice were used. While the data passed through literal filter were used in the theory phase, the survey study for different occupational groups in Erzurum City Center was used in the application part. In the last part of the research, solutions for how cryptocurrencies should be accounted for are presented and tried to be detailed with examples.