Kuron bitim sınırının oluşturulmasında farklı yöntem ve teknik uygulanmasının basamak yüzeyi üzerindeki etkisi
The Effect of Different Techniques and Applications on Margin Surface Roughness in Crown Finish Line Creation
- Tez No: 900673
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL EROĞLU
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Kuron Bitim Sınırının Oluşturulmasında Farklı Yöntem ve Teknik Uygulanmasının Basamak Yüzeyi Üzerindeki Etkisi Amaç: Bu çalışmanın amacı benzer şekilde diş preparasyonu tamamlanmış dişlerin bitim aşamasında, iki farklı dönme devrindeki el aleti ve sonik uçlu el aleti kullanılarak prepare edilen marjin bitim sınırlarının yüzey pürüzlülüğünü karşılaştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Bu tez çalışmasında yapısal bütünlüğü bozulmamış çekilmiş 32 adet kanin dişiyle hazırlanan her bir test yöntemi için 4'er grup oluşturuldu ve chamfer konfigürasyonunda preparasyonu tamamlandıktan sonra marjin bitimi döner el aletleri ve ultrasonikler kullanılarak hazırlandı. Her deney grubunun örneklerinin yüzeylerinden profilometre ile yüzey pürüzlülüğü ölçümü yapıldı. Çalışmamızda örneklerin yüzey morfolojileri ve elementel analizi taramalı elektron mikroskobu ve enerji dağılım spektrometresi SEM-EDS Analizi ile incelendi. Yüzey pürüzlülüğü, yüzey üç boyutlu topografisini elde eden atomik kuvvet mikroskobu (AFM) ile yüzey işlemi uygulanan grupların her birinden birer örnek seçilerek kıyaslandı. Veriler R programlama dilinin 4.4.1 versiyonu kullanılarak analiz edildi. İkili gruplarda normal dağılıma uyan değişkenlerin karşılaştırılmasında One-Way ANOVA kullanıldı. Nicel verilerin gösteriminde ortalama ± standart sapma kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The Effect of Different Techniques and Applications on Margin Surface Roughness in Crown Finish Line Creation Aim: This study compares the surface roughness of margin finish lines prepared using handpieces at two different rotational speeds and a sonic handpiece on teeth with similar preparation. Materials and Methods: This thesis used 32 extracted canine teeth with intact structural integrity to form four groups for each test method. After completing the preparation in the chamfer configuration, the margin finish was prepared using rotary handpieces and ultrasonic devices. Surface roughness measurements were taken from the surfaces of the samples in each experimental group using a profilometer. The samples' surface morphology and elemental analysis were examined using Scanning Electron Microscopy and Energy Dispersive Spectroscopy (SEM-EDS Analysis). Surface roughness was compared by selecting one sample from each group that underwent surface treatment using Atomic Force Microscopy (AFM), which provides a three-dimensional surface topography. Data were analyzed using version 4.4.1 of the R programming language. One-Way ANOVA compared variables that fit a normal distribution in binary groups. Quantitative data were presented as mean ± standard deviation.