Ortaokul 6. sınıf öğrencilerine yönelik Wordwall uygulaması ile Fransızca kelime öğrenme başarılarına etkisine yönelik bir araştırma
A study on the effect of Wordwall application on French vocabulary learning achievement of 6th-grade secondary school students
  1. Tez No: 900693
  2. Yazar: MERVE REİS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PERİHAN YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fransız Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Tez çalışmasında, 6. sınıf öğrencilerinin seçmeli yabancı dil Fransızca dersinde Web 2.0 araçlarından“Wordwall”uygulaması kullanımının öğrencilerin Fransızca dersi kelime bilgisine etkisini incelemek amaçlanmıştır. Çalışmada nicel olarak yarı deneysel model kullanılmıştır. Ön ve son başarı testleri veri toplama araçları olarak kullanılmıştır. Lawshe tekniği ile sorular seçilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu bir özel okulun ortaokul düzeyindeki 6. sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Toplanan veriler sonucunda“Wordwall”uygulamasının Fransızca kelime öğrenme üzerine etkisi incelenmiştir.“Wordwall”uygulamasının kullanıldığı deney grubuna ve uygulamanın kullanılmadığı kontrol grubuna uygulanan ön testler arasında anlamlı bir fark saptanmamıştır. Uygulamanın kullanılmadığı gruba uygulanan ön-son testler ile deney grubun uygulanan ön-son testler arasında anlamlı fark olduğu görülmektedir. Grupların son testleri karşılaştırıldığında,“Wordwall”uygulamasının ortaokul düzeyi genelinde ve sınıflar bazında 6. sınıf öğrencilerinin Fransızca kelime bilgisine olumlu etkisi olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis study examined the effect of using the“Wordwall”application, one of the Web 2.0 tools, on 6th-grade students' vocabulary knowledge in French, an elective foreign language course. In this study, a quantitative quasi-experimental model was used. Pre and post-achievement tests were used as data collection tools. Questions were selected with the Lawshe technique. The study group of the research consisted of 6th-grade students at the middle school level of a private school. As a result of the data collected, the effect of the“Wordwall”application on learning French vocabulary knowledge was analyzed. There was no significant difference between the pretests administered to the experimental group in which the“Wordwall”application was used and the control group in which the application was not used. It is seen that there is a significant difference between the pre-post tests applied to the group in which the application was not used and the pre-post tests applied to the experimental group. When the post-tests of the groups were compared, it was found that the effect of the“Wordwall”application on the French vocabulary knowledge of 6th-grade students at the middle school level and based on grades made a positive difference.