Azo Schiff bazı ligandları içeren bazı metal(II) komplekslerinin sentezleri, kristal yapıları, antikanser özellikleri, moleküler yerleştirme ve DFT çalışması
Synthesis, crystal structures, anticancer properties, molecular docking and DFT study of some metal(II) complexes involving azo Schiff base ligands
  1. Tez No: 900771
  2. Yazar: SEVGİ KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜKERREM KURTOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Kimya, Biochemistry, Chemistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 235
Özet
Doktora tez çalışması kapsamında hazırlanan bu çalışmada, çok sayıda renkli bileşiklerin yapılarında bulunan azo kromofor grup (−N=N−) içeren altı tane azo-Schiff bazı ligandları (HL1, HL2, HL3, HL4, HL5 ve HL6) sentezlenmiştir. Bidentate özellikli bu ligandların Cu(II) ve Zn(II) tuzları ile organik çözücü ortamında ve kaynama sıcaklığında etkileştirilmesiyle metal kompleksleri {[Cu(L1)2], [Zn(L1)2], [Cu(L2)2], [Zn(L2)2], [Cu(L3)2], [Zn(L3)2], [Cu(L4)2], [Zn(L4)2], [Cu(L4)2], [Zn(L4)2], [Cu(L5)2], [Zn(L5)2], [Cu(L6)2], [Zn(L6)2]} elde edilmiştir. Sentezlenen azo-Schiff bazı türü ligandların ve metal komplekslerinin yapıları, spektroskopik ve analitik yöntemlerle karakterize edilmiştir. Ligandların ve metal komplekslerinin tek kristallerini elde etmek için çeşitli çözücü ortamında kristallendirme çalışmaları da yapılmıştır. [Cu(L5)2], [Zn(L5)2], [Zn(L6)2] metal komplekslerinin analiz için uygun tek kristalleri elde edilerek molekül yapıları, X-ray kristalografisi ile aydınlatılmıştır. Çalışma kapsamında elde edilen ve metal ligand oranı 1:2 olan metal komplekslerde, ligandların azometin azotu (-C=N-) ve fenolik oksijen (ph-OH) atomları üzerinden Cu(II) ve Zn(II) iyonlarına koordine olduğu belirlenmiştir. Çalışma kapsamında, sentezlenen bileşiklerin antikanser aktiviteleri, DNA bağlanma çalışmaları ve viskozite ölçümleri de yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, prepared as part of the doctoral thesis, six azo-Schiff base ligands (HL1, HL2, HL3, HL4, HL5 and HL6) containing the azo chromophore group (-N=N-) found in the structures of many coloured compounds were synthesized. By interacting these synthesized bidentate ligands with Cu(II) and Zn(II) salts in an organic solvent environment and at boiling temperature, metal complexes {[Cu(L1)2], [Zn(L1)2], [Cu(L2)2], [ Zn(L2)2], [Cu(L3)2], [Zn(L3)2], [Cu(L4)2], [Zn(L4)2], [Cu(L4)2], [Zn(L4)2], [Cu(L5)2], [Zn(L5)2], [Cu(L6)2], [Zn(L6)2]} were obtained. The structures of the synthesized azo-Schiff base type bidentate ligands and metal complexes were characterized by spectroscopic and analytical methods. Crystallization studies were carried out in various solvent environments to obtain single crystals of ligands and metal complexes. Single crystals of [Cu(L5)2], [Zn(L5)2], [Zn(L6)2] metal complexes were obtained and their molecular structures were elucidated by X-ray crystallography. It was determined that the metal complexes obtained within the scope of the study, with a metal-ligand ratio of 1:2, coordinated to Cu(II) and Zn(II) ions through the azomethine nitrogen (-C=N-) and phenolic oxygen (ph-OH) atoms of the ligands. Anticancer activity and DNA binding studies of the synthesized compounds were carried out. Additionally, viscosity measurements of the compounds were made.