Manyetit destekli yeni tür ligantlar ve metal komplekslerinin sentezi: D-sorbitol'ün transfer hidrojenasyonla sentezinde katalitik özelliklerinin incelenmesi
Synthesis of magnetite supported novel ligands and their metal complexes: Investigation of catalytic properties in production of D-sorbitol with transfer hydrogenation
  1. Tez No: 900779
  2. Yazar: MERVE AKSU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERHAN URUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Gıda Mühendisliği, Kimya, Biochemistry, Food Engineering, Chemistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmada manyetit destekli iki tür ligand Fe3O4@SiO2@L1 (MDL1) ve Fe3O4@SiO2@L2 (MDL2) ligandlarının Ni(II), Co(II), Cu(II) kompleksleri sentezlenmiştir ve D-sorbitol`ün transfer hidrojenasyonla sentezinde (0,1g, 0,05g, 0,025g, 0,0125g ) miktarlarda Ni(II), Co(II), Cu(II) komplekslerinin katalitik özellikleri incelenmiştir. Sorbitol; toksik olmaması, tatlı tada sahip olması, suda çözünürlüğünün fazla olması, lezzet ve tat üzerinde avantajlara sahip olması nedeniyle yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Sentezlenen manyetit destekli ligandlar ve kompleklerin yapısı ve karakterizasyonu, TEM, SEM-EDX, XRD, HPLC, TG/DTA, FT-IR ve benzeri element analizi teknikleri ile yapılmıştır. Bu ligandların Ni(II), Co(II), Cu(II) komplekslerinin reaksiyon şartlarında özellikle 0,1g nano- katalizör kullanılan Fe3O4@SiO2@L1 ligandının Ni(II) kompleksinin %98,80 dönüşüm ve %97,87 seçicilik ile çok ekili katalizör olduğu saptanmıştır. D-glikozdan transfer hidrojenasyon reaksiyonu ile D-Sorbitol elde edilmesinde incelendi.
Özet (Çeviri)
In this study, Ni(II), Co(II), Cu(II) complexes of two kinds of magnetite supported ligands Fe3O4@SiO2@L1 (MDL1) and Fe3O4@SiO2@L2 (MDL2) were synthesized and the catalytic properties of Ni(II), Co(II), Cu(II) complexes in the synthesis of D-sorbitol by transfer hydrogenation (0,1g, 0,05g, 0,025g, 0,0125g) were investigated. Sorbitol is widely used due to its non-toxicity, sweet taste, high water solubility, and advantages on flavor and taste. The structure and characterization of the synthesized magnetite supported ligands and complexes were carried out by TEM, SEM-EDX, XRD, HPLC, TG/DTA, FT-IR and similar elemental analysis techniques. It was determined that the Ni(II), Co(II), Cu(II) complexes of these ligands were very effective catalysts with 98,80% conversion and 97,87% selectivity of the Ni(II) complex of the Fe3O4@SiO2@L1 ligand, especially using 0,1g nano-catalyst, under the reaction conditions. It was investigated in the transfer hydrogenation reaction from D-glucose to obtain D-Sorbitol.