Using environmental print to support preschoolers' logographic reading skills and basic concept knowledge
Okul öncesi dönem çocuklarının logografik okuma becerilerini ve temel kavram bilgilerini desteklemek için çevresel uyaranları kullanma
- Tez No: 900785
- Danışmanlar: PROF. DR. REFİKA OLGAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 280
Özet
Bu çalışmanın amacı, çevresel uyaranları içeren etkinlikler vasıtasıyla, 48- 54 aylık çocukların logografik okuma ve temel renk ve şekil becerilerine yönelik alıcı ve ifade edici dil becerilerini araştırmaktır. Bu amaç çerçevesinde, açıklayıcı vaka çalışması olarak yürütülen bu çalışmada, etkinliklerine katılan ve cinsiyete göre eşit dağılım gösteren 9 erkek ve 9 kız, toplam18 çocuk, anneleri ve sınıf öğretmeni katılmıştır. Çalışmada veri toplama aracı olarak demografik bilgi formu, çevresel uyaran-çocuk etkileşim sıklığı bilgi formu, logografik okuma testleri, gözlemler ve hem anneler hem de öğretmenle yapılan yarı yapılandırılmış görüşmeler ve kontrol listeleri yer almaktadır. Logografik okuma ön ve son test sonuçlarının karşılaştırılmasına göre, tüm seviyelerde çocukların logografik okuma seviyelerinde kayda değer gelişmeler olduğunu ortaya çıkmıştır. Buna göre, çocukların, daha basit seviyelerde çevresel uyaranları tanıma konusunda daha yüksek yeterlilik gösterdikleri, daha karmaşık seviyelerde bu yeterliliğin önemli ölçüde azaldığı görülmektedir. Ayrıca, çocukların renkler ve şekillerle ilgili alıcı ve ifade edici dil becerilerinde kayda değer bir ilerleme gözlemlenmiştir. En kayda değer gelişme şekil kavramıyla ilgili ifade edici dil becerilerinde gözlenmiş, bunu alıcı dil becerileri izlemiştir. Dil becerileri bakımından kızların sürekli olarak erkeklerden daha iyi performans gösterdiği ve logografik okuma yeterliliği konusunda da daha fazla ilerleme kaydettikleri ortaya çıkmıştır. Logografik okuma ön-son test sonuçları, kızların tüm seviyelerde, özellikle de daha zorlu seviyelerde (3, 4 ve 5) erkeklerden daha başarılı olduğunu ve kızlar arasında logografik okumada daha güçlü bir yeterlilik sergiledikleri görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate 48- to 54-month-old children's logographic reading and receptive, expressive skills on basic colors and shapes through environmental print activities. In this study, which was conducted as an explanatory case study within the framework of this purpose, 18 children, nine boys, and nine girls, equally distributed according to gender, their mothers, and the classroom teacher participated. Data collection tools included a demographic information form, the frequency of interaction between environmental print and child form, logographic reading tests, observations, semi-structured interviews with mothers and teacher, and checklists. A comparison of logographic reading pre-post-test results revealed notable improvements in children's logographic reading skills at all levels. Accordingly, children showed higher proficiency in recognizing environmental prints at the simpler levels, whereas this proficiency decreased remarkably at the more complex levels. In addition, considerable progress was observed in children's receptive and expressive skills on colors and shapes. The most striking improvement was observed in expressive skills related to the concept of shape, followed by receptive skills. Girls consistently outperformed boys' language skills and progressed more in logographic reading proficiency. Logographic reading pre-post test results showed that girls outperformed boys at all levels, especially at the more challenging levels (3, 4, and 5) and that there was a stronger proficiency in logographic reading among girls.