Ters yüz edilmiş sınıf modelinin 6. sınıf fen bilimleri madde ve ısı ünitesinde öğrenci başarısı ve tutumlarına etkisi
The effect of flipped classroom application in science courses on students' academic achievement and attitudes
- Tez No: 900802
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH AHMET ERULAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Siirt Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu araştırmanın amacı, 6. sınıf fen bilimleri dersinde“Madde ve Isı”ünitesinin Ters Yüz Edilmiş Sınıf modeli ile işlenmesinin öğrencilerin Fen Bilimleri Başarıları ve Fene Yönelik Tutumları Üzerindeki etkilerini incelemektir. Bu doğrultuda, deneysel araştırma yöntemlerinden yarı deneysel desen ön test-son test kontrol grup yaklaşımı kullanılmıştır. Araştırma, 2022-2023 eğitim-öğretim yılında Batman ilindeki bir ortaokulda gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın çalışma grubu, 6. sınıfta öğrenim gören toplam 51 öğrenci oluşturmaktadır. Bu öğrencilerin 25'i deney grubunu, 26'sı ise kontrol grubunu temsil etmektedir. Altı hafta süresince, deney grubuna Ters Yüz Edilmiş Sınıf modeli uygulanırken, kontrol grubunda 2018 Fen Bilimleri Öğretim Programı doğrultusunda ders işlenmiştir. Araştırmanın verileri,“Fen Bilimleri Başarı Testi”ve“Fen Yönelik Tutum Ölçeği”kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizinde betimsel istatistik, bağımsız örneklem t-testi ve bağımlı gruplar t-testi yöntemleri uygulanmıştır. Öğrencilerin uygulama öncesi fen bilimleri başarı düzeyleri ve fen bilimlerine yönelik tutum düzeyleri incelendiğinde, iki grubun fen bilimleri başarıları ve tutumlarının eşit düzeyde olduğu tespit edilmiştir. Uygulama sonrasında, deney ve kontrol grubunun son test puanları incelendiğinde, her iki grubun da başarı puanlarının arttığı ancak deney grubu öğrencilerinin puanlarının kontrol grubuna göre anlamlı derecede daha fazla yükseldiği gözlemlenmiştir. Fen Yönelik Tutumlar açısından, deney grubunun ön ve son ölçek verileri incelendiğinde, alt faktörlerde (Keyif, Güven, Yararlılık, İlgi) ve ölçek genelinde anlamlı düzeyde artışlar meydana gelmiştir. Bu bulgular, Ters Yüz Edilmiş Sınıf modelinin fen bilimleri dersinde öğrencilere olumlu tutumlar kazandırmada ve fen bilimleri ders başarısını artırmada etkili olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the effects of teaching the“Matter and Heat”unit in the 6th-grade science curriculum using the Flipped Classroom model on students' Science Achievement and Attitudes towards Science. To this end, a quasi-experimental design with a pre-test and post-test control group approach has been employed. The research was conducted in a middle school in Batman during the 2022-2023 academic year. The study group consists of a total of 51 students in the 6th grade. Among these students, 25 represent the experimental group, while 26 represent the control group. Over a period of six weeks, the Flipped Classroom model was implemented for the experimental group, while the control group followed the 2018 Science Teaching Program. Data for the study were collected using the“Science Achievement Test”and the“Attitude Scale towards Science.”Descriptive statistics, independent samples t-test, and paired samples t-test were used for data analysis. When examining the pre-implementation science achievement levels and attitudes towards science of the students, it was determined that the science achievements and attitudes of the two groups were equal. After the implementation, when the post-test scores of the experimental and control groups were examined, it was observed that both groups' achievement scores increased; however, the scores of the students in the experimental group significantly increased compared to those in the control group. In terms of attitudes towards science, when the pre- and post-scale data of the experimental group were analyzed, significant increases were observed in the sub-factors (Enjoyment, Confidence, Usefulness, Interest) and overall scale. These findings indicate that the Flipped Classroom model is effective in fostering positive attitudes and increasing science achievement among students in science classes.