Diyaliz hastalarında hastalık algısının sıvı kontrolü ve fonksiyonel performansa etkisi
The effect of illness perception on fluid control and functionalperformance in dialysis patients
  1. Tez No: 900835
  2. Yazar: SEZİN NUR ÖZYURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL SEVİNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Araştırma; Diyaliz Hastalarında Hastalık Algısının Sıvı Kontrolü ve Fonksiyonel Performansa etkisini saptamak için tanımlayıcı olarak gerçekleştirildi. Çalışmanın örneklemini Hatay Eğitim ve Araştırma Hastanesi Nefroloji Polikliniğinde takip edilen; çalışmanın yapıldığı tarihler arasında diyaliz tedavisi alan, çalışma kriterlerine uyan ve çalışmaya katılmaya gönüllü olan 160 Hemodiyaliz ve 30 Periton Diyalizi hastası oluşturdu. Çalışma verileri; araştırmacı öncülüğünde hazırlanmış olan Kişisel Bilgi Formu, Hastalık Algısı Ölçeği, Sıvı Kontrol Ölçeği ve Fonksiyonel Performans Ölçeği kullanılarak Hatay Eğitim ve Araştırma Hastanesinde 15-20 dakikalık yüz yüze görüşmelerle araştırmacı tarafından toplandı. Araştırma verileri IBM SPSS V23 ile analiz edilerek normal dağılıma uygunluk Shapiro-Wilk ve Kolmogrov Smirnov testleri ile incelendi. Grupların karşılaştırılmasında Mann Whitney-U ve Kruskal Wallis testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Research; It was carried out descriptively to determine the effect of Illness Perception on Fluid Control and Functional Performance in Dialysis Patients. The sample of the study was followed in Hatay Training and Research Hospital Nephrology Polyclinic; The study group consisted of 160 Hemodialysis and 30 Peritoneal Dialysis patients who received dialysis treatment between the dates of the study, met the study criteria and volunteered to participate in the study. Study data; It was collected by the researcher through 15-20 minute face-to-face interviews at Hatay Training and Research Hospital, using the Personal Information Form, Illness Perception Scale, Fluid Control Scale and Functional Performance Scale prepared under the leadership of the researcher. Research data were analyzed with IBM SPSS V23 and compliance with normal distribution was examined with Shapiro-Wilk and Kolmogrov Smirnov tests. Mann Whitney-U and Kruskal Wallis tests were used to compare the groups.