Eş şiddetine maruz kalmış kadınların disosiyatif semptom gösterme ve bilişsel duygu düzenleme becerilerinin incelenmesi
Examination of dissociative symptoms display and cognitive emotion regulation skills of women exposed to intimate partner violence
- Tez No: 900861
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ GÜVEN KILIÇOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu çalışmanın amacı eş şiddetine maruz kalmış bireylerin disosiyatif semptom gösterme ve bilişsel duygu düzenleme becerilerinin incelenmesidir. 300 kadın katılımcının bulunduğu araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden olan ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Katılımcıların yaşları 18 yaş ile 65 yaş aralığında değişim göstermektedir. Araştırma verileri araştırmacı tarafından hazırlanan Demografik Bilgi Formu, Kadına Yönelik Eş Şiddeti Ölçeği, Bilişsel Duygu Düzenleme Ölçeği ve Dissosiyasyon Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. SPSS programı kullanılarak katılımcılardan alınan veriler analiz edilmiştir. Kadın katılımcıların sosyo-demografik özellikleri sayı ve yüzde, sayısal verileri ise ortalama ve standart sapma olarak verilmiştir. Ölçeklere ilişkin sayısal değişkenlerinin normal dağılıma uygunluğu çarpıklık ve basıklık değerlerine bakılarak karar verilmiştir. Eş şiddetine maruz kalan ve kalmayan kadınların tanıtıcı özelliklerinin karşılaştırılmasında Ki-Kare testi kullanılmıştır. Eş şiddetine maruz kalan ve kalmayan kadınların iki gruplu değişkenleri ile ölçek puanlarının karşılaştırılmasında Independent Sample T Testi veya Mann Whitney U testi kullanılmıştır. Eş şiddetine maruz kalan ve kalmayan kadınların iki gruplu değişkenleri ile ölçek puanlarının karşılaştırılmasında One Way ANOVA ve Kruskal Wallis H Testi kullanılmıştır. Gruplar arasındaki farklılığın incelenmesinde Post Hoc Testleri kullanılmıştır. Eş şiddetine maruz kalma durumu ile ölçekler arasındaki ilişkilerin incelenmesinde Pearson veya Spearman Korelasyon testleri kullanılmıştır. Araştırmacının hazırlamış olduğu Kişisel Bilgi Formu vasıtasıyla ulaşılan demografik verilerin (kişinin eğitim durumu, yaşı, medeni durumu, çalışıp çalışmadığı, gelir durumu, eş gelir durumu, alkol, madde ve sigara kullanımı, şiddet türü, şiddet sıklığı, çocuk sahibi olma ve çocuk sayısı) Kadına Yönelik Eş Şiddeti Ölçeği, Bilişsel Duygu Düzenleme Ölçeği ve Disosiyasyon Ölçeği'nden alınan puanlar üzerinde anlamlı farklılıklara sebebiyet verdiği yapılan analizler sonucunda görülmüştür. Araştırma sonucunda ulaşılan sonuçlar ilgili alan yazın perspektifinde tartışılmış ve son olarak bu konuda çalışacak araştırmacılara önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the examination of dissociative symptoms display and cognitive emotion regulation skills of women exposed to intimate partner violence. The relational screening model, one of the quantitative research methods, was used in the research with 300 female participants. The ages of the participants vary between 18 and 65 years. Research data were collected using the Demographic Information Form, Intimate Violence Against Women Scale, Cognitive Emotion Regulation Scale and Dissociation Scale prepared by the researcher. Data received from the participants were analyzed using the SPSS program. Socio-demographic characteristics of female participants are given as numbers and percentages, and numerical data are given as mean and standard deviation. The suitability of the numerical variables of the scales for normal distribution was determined by looking at the skewness and kurtosis values. Chi-Square test was used to compare the descriptive characteristics of women who were and were not exposed to intimate partner violence. Independent Sample T Test or Mann Whitney U test was used to compare the two-group variables and scale scores of women who were and were not exposed to intimate partner violence. One Way ANOVA and Kruskal Wallis H Test were used to compare two-group variables and scale scores of women who were and were not exposed to intimate partner violence. Post Hoc Tests were used to examine the differences between groups. Pearson or Spearman Correlation tests were used to examine the relationships between exposure to intimate partner violence and the scales.