Predictors of child and adolescent depression in urban and rural regions below the hunger line in Türkiye
Türkiye örnekleminde açlık sınırının altındaki kentsel ve kırsal bölgelerde çocuk ve ergen depresyonunun yordayıcıları
  1. Tez No: 900868
  2. Yazar: AYŞE ÖRS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL KAZAK BERUMENT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gelişim Psikolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
İçe yönelim problemlerinden biri olan depresyon çocuk ve ergenlerde işlevselliği azaltır ve bilişsel, duygusal, davranışsal ve akademik sorunlara neden olabilir. Çocuk ve ergenlerde depresyonu yordayan toplum ve aile düzeyinde çeşitli bağlamsal faktörler vardır. Yoksulluk depresyon için bir risk faktörüdür ve kırsal ve kentsel yoksulluğun farklı etkileri olabilir. Mevcut çalışmada çocuk ve ergenlerde depresyonun yordayıcıları olan bağlamsal faktörler, bağlamsal faktörlerin kırsal ve kentsel yoksulluktaki farklılıkları ve bağlamsal faktörler ile çocuk ve ergen depresyonu arasındaki ilişkide kentsel ve kırsal bölgelerde yaşamanın düzenleyici rolü incelenmiştir. Katılımcılar, 9-17 yaş arası çocuğu olan ve açlık sınırının altında yaşayan 2441 anneden oluşmaktadır. Bağımsız örneklem t test sonuçları kentsel ve kırsal yoksulluğun ailelerin yoksulluk göstergeleri (gelir-ihtiyaç oranı, anne eğitimi, maddi sıkıntı), mahalle özellikleri (mahalle fiziksel kaynakları ve stres), annelerin algıladığı sosyal destek ve anne depresyonu açısından farklılaştığını ortaya koymuştur. Ayrıca hiyerarşik regresyon analizi sonuçlarına göre kırsal bölgelerde yaşamanın, anne eğitiminin, annenin algıladığı sosyal desteğin ve anne depresyonunun çocuk ve ergenlerde depresyonu yordadığı ve kentsel veya kırsal bölgede yaşamanın anne depresyonuyla etkileşiminin de çocuk ve ergen depresyonunu yordadığı bulunmuştur. Bulguların Türkiye örnekleminde açlık sınırının altındaki kırsal ve kentsel bölgeler arasındaki farklılıkları göstermek ve çocuk ve ergen depresyonunu değerlendirmek açısından gelecekteki çalışmalara ve geliştirilecek müdahale programlarına yön vermesi beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Depression is one of the internalization problems that can reduce the level of functionality and subsequently cause cognitive, emotional, behavioral, or academic problems in children and adolescents. There are community and familial-level contextual factors that predict depression in children and adolescents. Poverty is a risk factor for depression, and rural and urban poverty may have different effects. The present study examined the predictors of depression, the differences in rural and urban regions in terms of contextual factors, and the moderating role of living in urban versus rural on the relationship between contextual factors and child and adolescent depression. Participants were 2441 mothers who have children aged 9-17 and living below the hunger line. Independent sample t-test results indicated that urban and rural regions differed in terms of poverty indicators of families (income-need ratio, maternal education, material hardship), neighborhood characteristics (physical resources and stress), mother-perceived social support, and maternal depression. Moreover, results of hierarchical regression analysis stated that living in rural regions, maternal education, mother-perceived social support, and maternal depression were associated with depression in children and adolescents, and living in urban-rural regions interacted with maternal depression predicting child and adolescent depression. The findings of the present study will serve as a source for future research and interventions to be developed in terms of indicating the differences between rural and urban regions below the hunger line in Türkiye.