Sorunlu krediler ve makro ekonomik değişkenler ilişkisi: Türk bankacılık sisteminde bir uygulama
The relationship between non-performing loans and macroeconomic variables: An application in the Turkish banking system
  1. Tez No: 900872
  2. Yazar: ALPEREN DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVİNÇ GÜLER ÖZÇALIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Ekonometri, İşletme, Banking, Econometrics, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finans Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Sorunlu krediler, Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerin finansal sisteminde oldukça önemli bir bankacılık değişkenidir. Sorunlu kredi miktarının yüksek olması bankaların saygınlığı ve ekonominin kalitesi gibi birçok faktörü olumsuz etkileyebilmektedir. Bu sebeple sorunlu krediler hem banka nezdinde hem de ekonomi nezdinde dikkate alınması gereken önemli konulardan birisidir. Bu çalışma kapsamında öncelikle bankacılık, risk, kredi, sorunlu krediler hakkında kavramsal bilgilerden ve sorunlu kredilerin nedenlerinden, etkilerinden, erken uyarı sinyallerinden, çözümlerinden ve bankacılık sektörünün sorunlu kredilerle ilgili mevcut durumundan bahsedilmiştir. Son kısımda ise Türk bankacılık sistemdeki sorunlu krediler ile belirlenmiş olan TÜFE (Tüketici Fiyat Endeksi), büyüme oranı, reel efektif döviz kuru ve kredi faiz oranı olan makro ekonomik değişkenler arasındaki ilişki ARDL yöntemiyle analiz edilerek bir analiz yapılmıştır. Çalışma sonucunda sorunlu krediler ile büyüme oranı ve reel efektif döviz kuru arasında istatistiksel olarak anlamlı ve negatif bir etki, kredi faiz oranı ile anlamlı ve pozitif bir etki bulunmuş olup, TÜFE ile istatistiksel olarak anlamlı bir etki saptanamamıştır.
Özet (Çeviri)
Non-performing loans are a very important banking variable in the financial system of developing countries such as Turkey. A high level of non-performing loans can negatively affect many factors such as the reputation of banks and the quality of the economy. For this reason, non-performing loans are one of the important issues that need to be taken into consideration both for the banks and the economy. Within the scope of this study, firstly, conceptual information about banking, risk, credit, non-performing loans and the causes, effects, early warning signals, solutions and the current situation of the banking sector regarding non-performing loans are mentioned. In the last section, the relationship between non-performing loans in the Turkish banking system and macroeconomic variables, namely CPI (Consumer Price Index), growth rate, real effective exchange rate and loan interest rate, is analyzed using the ARDL method. As a result of the study, a statistically significant and negative effect have been found between non-performing loans and growth rate and real effective exchange rate, a significant and positive effect have been found with loan interest rate, but no statistically significant effect have been found with CPI.