İç mimarlık eğitiminde informal yaklaşımlarda verimlilik: Workshop örneği
Productivity in informal methods in interior design education: Workshop example
  1. Tez No: 900873
  2. Yazar: ASLIHAN YILDIZBAŞOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞENGÜL YALÇINKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
İç mimarlık eğitiminin amacı; tasarım, teknik, teknoloji konularında yetkin, bilgi edinme yeteneğine sahip ve sürekli gelişim gösteren iç mimarlar yetiştirmektir. Bu hedef, eğitim sürecinin kapsamlı ve çok yönlü bir şekilde yürütülmesini zorunlu kılar. Bunun devamında eğitim sistemi informal yöntemlere ihtiyaç duyar. Özellikle workshoplar, belirli zaman dilimleri ve kriterler çerçevesinde tasarımcının yaratıcılığını ön plana çıkarmayı amaçlayan, karşılıklı etkileşim içeren etkinliklerdir. Bu noktada sınırlı süre ve etkenlere bağlı olarak gerçekleşen bu etkinliklerin verimliliği önemlidir. Bu çalışmada workshopların etkileri veya etkinlikleri değil, verimlilikleri irdelenmiştir. Literatür aşamasında workshopların verimliliğini etkileyen parametreler araştırılmış ve bu bileşenler oluşturulmuş; öğrencilerle yapılan anket çalışması üzerinden bu bileşenlerin etki düzeylerinin sayısal analizi yapılmıştır. Bileşenlerinin etki değerleriyle etkinliğin verimlilik ilişkisi incelenmiş ve workshop etkinliklerinin eğitimdeki gücünü artıracak yeni yaklaşımlar ortaya koymak hedeflenmiştir. Sonuç olarak, workshop etkinliklerinin katılımcı tarafından verimliliği etkileyen en önemli bileşenin konu olduğu ortaya konmuştur. Workshop etkinliği düzenlerken seçilen konunun, öğrencinin ilgi alanından olması ve öğrenciye uygun kapsamda sunulması dikkat çeken başlıklar arasında yer almıştır. Konu seçimi ve diğer bileşenler bir bütün olarak değerlendirildiğinde workshopların verimliliği etkilenmektedir.
Özet (Çeviri)
The goal of interior architecture education is to develop competent interior architects who excel in design, technique, and technology, and who continue to grow and acquire knowledge. Achieving this goal requires a comprehensive and multifaceted education process, which includes informal methods such as workshops. Workshops are designed to stimulate the creativity of designers within specific time constraints and criteria, encouraging mutual interaction. While the effects and effectiveness of workshops have been widely studied, this particular research focuses on analyzing their productivity. In the literature phase, the parameters affecting the productivity of workshops were investigated and these components were created; the impact levels of these components were analyzed numerically through a survey conducted with students. The relationship between these components and the productivity of the workshop activity is examined, with the aim of proposing new approaches to enhance the effectiveness of workshops in education. The research reveals that the most important component influencing workshop productivity is the choice of topic. It is crucial to select a topic that aligns with the students' interests and is presented within a suitable scope. When the choice of topics and other components are evaluated as a whole, the productivity of the workshops is affected.