Matematik öğretmenlerinin teknolojik pedagojik alan bilgileri yeterlikleri ve eğitim bilişim ağı ölçme ve değerlendirme araçlarını kullanımları üzerine bir inceleme
A study on mathematics teachers' technological pedagogical content knowledge competencies and their use of educational information network assessment and evaluation tools
- Tez No: 900879
- Danışmanlar: PROF. DR. AYTAÇ KURTULUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Amaç: Bu çalışmada; Eskişehir ilindeki matematik öğretmenlerinin; TPAB dü-zeylerinin belirlenerek EBA' da öğrencilerini değerlendirmek için kullandıkları ölçme değerlendirme araçlarından hangilerini tercih ettikleri, EBA değerlendirme araçlarını kullanım sıklıkları, demografik özellikleri, EBA kullanım süreleri vb. değişkenlerle farklı-laşma durumlarının incelenmesi ve sonucunda öneriler sunmak amaçlanmaktadır. Yöntem: Araştırma niceliksel yöntemin kesitsel tarama modeliyle desenlenmek-tedir. Kesitsel tarama modeli; tek bir seferde veri toplayarak durumun kesitini almayı ve bu kesiti inceleyerek durum, değişkenler ve değişkenler arası ilişkileri ortaya çıkarmayı hedeflemektedir. Bulgular: Çalışma kapsamında matematik öğretmenlerinin TPAB düzeylerinin yüksek olduğu ve alt faktörleri ile birlikte incelendiğinde demografik, web 2.0 araçları kullanım beceri düzeyleri, teknolojiye erişim durumları, EBA kullanım durumları vb. değişkenler bağlamında anlamlı olarak farklılaştıkları görülmektedir. Sonuç ve Öneriler: Matematik öğretmenlerinin TPAB yeterliklerinin genel ola-rak yüksek düzeyde olduğu görülmektedir. Öğretmenlerin TPAB yeterliklerindeki eksik-liklerin teknoloji tabanlı eğitim yöntemlerine yönelik daha fazla eğitim ve destekle gide-rilebileceği sonucuna ulaşılmıştır. Sonuçlar, öğretmenlerin EBA'yı genellikle ders mater-yallerini bulmak ve öğrencileri takip etmek gibi temel işlevler için kullandıklarını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study is to assess the TPACK levels of mathematics teachers in Eskişehir province and their sub-factors. Additionally, the study seeks to investigate the assessment and evaluation tools used by these teachers to evaluate their students in EBA, the frequency of EBA assessment tool usage, as well as demographic characteristics and EBA usage time. The study will also explore the relationships be-tween these variables and make recommendations based on the findings. Method: The research is conducted using the cross-sectional survey model, a quantitative research method. This model aims to capture a snapshot of a situation by collecting data at a single point in time, shedding light on a particular situation, variable, or phenomenon, and uncovering the relationships between these elements through analy-sis. Results: In the study, it was observed that mathematics teachers have high TPACK levels. Upon further examination, it was found that these levels vary signifi-cantly based on factors such as demographics, proficiency in using Web 2.0 tools, access to technology, and the use of EBA. Conclusion and Suggestions: The findings indicate that mathematics teachers generally possess high TPACK competencies. It was determined that any deficiencies in teachers' TPACK competencies can be addressed through additional training and sup-port for technology-based educational approaches. Furthermore, the study looked into the frequency of mathematics teachers' utilization of EBA assessment tools. The results revealed that teachers primarily use EBA for fundamental functions, such as accessing course materials and monitoring student progress