Sınıf öğretmenlerinin mentörlük sürecinde matematiğe ilişkin teknolojik pedagojik alan bilgisinin incelenmesi
The investigation of primary school teachers' technological pedagogical content knowledge (TPACK) related to mathematics through the mentoring process
- Tez No: 953809
- Danışmanlar: PROF. DR. TUBA AYDOĞDU İSKENDEROĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trabzon Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 433
Özet
Teknolojinin eğitim dünyasında yerini almasıyla birlikte öğretmenlerin teknolojik pedagojik alan bilgileri (TPAB) mesleki yeterlikler arasında yerini almış, gelişim programlarına dâhil edilmiş ve öğretmenlerin mesleki yeterliliği bağlamında oldukça önemli bir kavram olarak görülmüştür. Bu çerçevede çalışmanın amacı, öğretmenlerin TPAB düzeylerini geliştirmek amacıyla planlanan ve uygulanan birebir mentörlük çalışmalarının öğretmenlerin TPAB düzeylerindeki etkilerini belirlemek ve mentörlük çalışmalarına katılan öğretmenlerin öğrencilerinin SOLO taksonomi seviyelerine göre başarılarını nasıl etkilediğini ortaya koymaktır. Araştırmanın çalışma grubunu Trabzon il merkezinde bir ilkokulda görev yapmakta olan iki öğretmen oluşturmaktadır. Öğretim deneyi metodolojisinin esas alındığı bu araştırma üç evreden oluşmaktadır. Birinci evre öğretimin tasarlanması ve planlanması, ikinci evre öğretimin sınıf içinde uygulanması ve üçüncü evre geriye dönük analizdir. Çalışma kapsamında öğretmenlerin gerçek sınıf ortamındaki uygulamaları ve pratikleri gözlemlenerek durum tespiti yapılmış ve elde edilen veriler çerçevesinde ihtiyaçları ortaya konularak bireysel gelişimlerini destekleyecek şekilde mentörlük seansları tasarlanmıştır. Her bir öğretmenin mentörlük süreci ve sonrası TPAB düzeyinde nasıl bir değişim ortaya koyduğu araştırılmıştır. Çalışmada öğretmenlerin mesleki olarak gelişimlerini sağlamaya yönelik okul temelli formal birebir mentörlük modeli geliştirilmiştir. Araştırmanın veri toplama araçları; gözlem, alan notları, mentörlük seanslarında elde edilen ses kayıtları, mentörlük çalışmalarına katılan öğretmenlerin öğrencilerinin SOLO taksonomi seviyelerine göre başarılarını nasıl etkilendiğini ortaya koymaya yönelik ön-düzey tespit sınavı ve son-düzey tespit sınavından oluşmaktadır. Araştırmada gerçekleştirilen ihtiyaç analizi bulgularına göre öğretmenlerin TPAB'ın tüm bileşenlerinde eksikliklerinin olduğu görülmüştür. Tasarlanan birebir mentörlük seansları sonrası elde edilen sonuçlara göre mentörlük programı öğretmenlerin, TPAB modelindeki her bir bileşende gelişimini desteklemiştir. Ayrıca mentörlük programı öğretmenlerin benimsedikleri rollerde değişim sağlamıştır. Bununla birlikte Web 2.0 aracıları ve sanal manipülatifler kullanılarak oluşturulan öğrenme ortamının, her iki öğretmenin öğrencilerinin öğrenmelerinde olumlu bir etki ortaya koyduğu görülmüştür. Her iki öğretmenin öğrencilerinin SOLO taksonomi analizlerinde daha üst evrede cevaplar bulunduğu tespit edilmiştir. Araştırmadan elde edilen sonuçların, teknolojik pedagojik alan bilgisi ve mentörlük üzerine yürütülecek çalışmalara katkıda bulunacağı düşünülmektedir. Öte yandan birebir mentörlüğün öğretmenlerin TPAB geliştirmeye yönelik değerli bir potansiyele sahip mesleki gelişim programı olduğu ve bu açıdan değerlendirildiğinde farklı ülkelerdeki öğretmen eğitiminde yaygın bir şekilde kullanılan mentörlük çalışmalarının, ülkemizde mesleğini icra eden öğretmenlerin mesleki gelişiminde yaygınlaştırılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
With the integration of technology into the education, teachers' Technological Pedagogical Content Knowledge (TPACK) has incorporated into professional development programs, become a critical component of professional competencies and recognized as a highly significant concept in the context of teachers' professional competency. Within this framework, the aim of this study is to determine the impacts of one-on-one mentoring sessions, designed and implemented to enhance teachers' TPACK levels, and to determine how these mentoring sessions influence the academic performance of the participating teachers' students based on the SOLO taxonomy levels. The study group consists of two teachers working at a primary school in the city center of Trabzon. The research, based on the instructional experiment methodology, comprises three phases: (1) designing and planning the instruction, (2) implementing the instruction in the classroom, and (3) retrospective analysis. Within the scope of the study, teachers' practices and implementations in real classroom settings were observed to conduct a needs assessment, and based on the data obtained, their needs were identified, and mentoring sessions were designed to support their individual development. The study investigates how each teacher's TPACK level changed during and after the mentoring process. A formal, school-based, one-on-one mentoring model was developed to support teachers' professional development. The data collection tools used in the research include observations, field notes, audio recordings from mentoring sessions, and pre- and post-assessment exams conducted by teachers to determine the impact of the mentoring process on students' achievement levels according to the SOLO taxonomy. The findings from the needs analysis revealed that the teachers had deficiencies across all components of the TPACK framework. According to the results obtained after the one-on-one mentoring sessions, the program supported the teachers' development in each component of the TPACK model. Moreover, the mentoring program led to changes in the roles adopted by the teachers. Furthermore, the learning environment created using Web 2.0 tools and virtual manipulatives was found to have a positive impact on the learning outcomes of the students of both teachers. It was determined that the students of both teachers provided responses at higher SOLO taxonomy levels. The results of the study are expected to contribute to future research on technological pedagogical content knowledge and mentoring. Moreover, one-on-one mentoring is considered a valuable professional development program with significant potential for enhancing teachers' TPACK, and recommended that mentoring practices, widely used in teacher education in various countries, be expanded in our country to support the professional development of practicing teachers.