Çevrimiçi akran geri bildiriminin ortaokul öğrencilerinin performans ve motivasyonları üzerindeki etkisi
The effect of online peer feedback on secondary school students' performance and motivation
- Tez No: 900917
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN KARAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trabzon Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Akran geri bildirimi, etkili bir şekilde kullanıldığında öğrenme ve performans üzerinde olumlu etkileri görülen alternatif değerlendirme yaklaşımlarından biri olarak görülmektedir. Bilgi teknolojilerin gelişmesiyle birlikte çevrimiçi ortamın esnekliği akran geri bildirimine yeni bir boyut kazandırmıştır. Bu çalışmada, çevrimiçi akran geri bildiriminin ortaokul öğrencilerinin performans ve motivasyonları üzerindeki etkisini incelemek amaçlanmıştır. Araştırmada karma araştırma yöntemi kullanılmıştır. Çalışma, 41 ortaokul öğrencisinin iki veya üçer kişiden oluşan takımlar halinde çalıştığı 14 haftalık bir süreci kapsamaktadır. Asenkron ve senkron etkileşimler çerçevesinde inşa edilmiş süreç; hazırlık eğitimi, dijital öykü oluşturma ve akran geri bildirimi aşamalarından oluşmaktadır. Çalışma ortamlarının tanıtılması, dijital öykü ve geri bildirim sürecine yönelik bilgilendirmeyi içeren hazırlık eğitimlerinin ardından takımlar, çevrimiçi ortamda dijital öykülerini (ürünlerini) oluşturmuşlardır. Akran geri bildirimi sürecinde, hazırlanan dijital öykülere yazılı ve sesli akran geri bildirimi verilmiş, geri bildirimler ile ürün iyileştirme ve güncelleme çalışmaları gerçekleştirilmiş ve nihai ödevlerin araştırmacıya gönderilmesi ile süreç son bulmuştur. Akran geri bildirimi sürecinin öncesinde ve sonrasında öğrencilere motivasyon ölçeği uygulanmış, süreç sonunda 13 katılımcının akran geri bildirimi sürecine dair görüşleri yarı yapılandırılmış odak grup görüşmeleriyle toplanmıştır. Ayrıca öğrencilerin geri bildirim mesajları incelenerek hangi boyut ve kategoride geri bildirim verdikleri incelenmiştir. Elde edilen veriler incelendiğinde, çevrimiçi akran geri bildiriminin hazırlanan ürünlerin niteliğini daha iyi hale getirdiği ortaya konulmuştur. Katılımcılar, diyaloğa dayalı, senkron ve anlaşılır geri bildirimin ürünlerini iyileştirmeye yönelik daha etkili olduğunu belirtirken; anlamakta zorluk çektikleri ya da uygun görmedikleri geri bildirimleri ürünlerine yansıtmadıklarını ifade etmişlerdir. Motivasyona yönelik veriler incelendiğinde anlamlı bir fark çıkmamıştır. Süreç hakkındaki katılımcı görüşleri ise öğrencilerin çoğunun sürece istekli bir şekilde katıldıklarını ve sürdürdüklerini göstermektedir. Bunun yanında katılımcılar, verdikleri geri bildirimler hakkında diğer takım üyelerinin ne düşüneceğine dair çekince duyduklarını, uğraştırıcı görevlerin ve teknik zorlukların motivasyonlarını olumsuz etkilediğini belirtmişlerdir. Araştırma bulguları, çevrimiçi akran geri bildirimi prosedür tasarımının önemini ortaya koymakla birlikte; hazırlayıcı süreçlerin, katılımı teşvik edici unsurların ve dijital teknolojilere eşit erişimin önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Peer feedback is seen as one of the alternative assessment approaches that has positive effects on learning and performance when used effectively. With the development of information technologies, the flexibility of the online environment has added a new dimension to peer feedback. In this study, it was aimed to examine the effect of online peer feedback on the performance and motivation of middle school students. A mixed research method was used in the research. The study covers a 14-week period in which 41 middle school students worked in teams of two or three people. The process, which was built within the framework of asynchronous and synchronous interactions, consists of preparatory training, digital story creation and peer feedback stages. After the preparatory training, which included the introduction of the work environments and information on the digital story and feedback process, the teams created their digital stories (tasks) in the online environment. In the peer feedback process, written and audio peer feedback was given to the prepared digital stories, task improvement and update studies were carried out with the feedback, and the process ended with the sending of the final assignments to the researcher. A motivation scale was applied to the students before and after the peer feedback process, and at the end of the process, the opinions of 13 participants about the peer feedback process were collected through semi-structured focus group interviews. In addition, the feedback messages of the students were examined and the dimensions and categories in which they gave feedback were examined. When the obtained data were examined, it was revealed that online peer feedback improved the quality of the tasks. While the participants stated that dialogue-based, synchronous and understandable feedback was more effective in improving their tasks, they stated that they did not reflect the feedback they had difficulty understanding or did not find appropriate in their tasks. When the data regarding motivation was examined, no significant difference was found. The participant opinions about the process showed that most of the students participated in the process willingly and continued. In addition, the participants stated that they were worried about what other team members would think about the feedback they gave, and that challenging tasks and technical difficulties negatively affected their motivation. The research findings reveal the importance of the online peer feedback procedure design, and emphasize the importance of preparatory processes, elements that encourage participation and equal access to digital technologies.