The relationship between daily reproduction of labor power and housing: Case of Şaşmaz industrial district/Ankara
Emeğin günlük yeniden üretimi ile konut ilişkisi: Şaşmaz sanayi sitesi/Ankara örneği
- Tez No: 900942
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET BURAK BÜYÜKCİVELEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Şehircilik ve Bölge Planlama, Political Science, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kentsel Politika Planlaması ve Yerel Yönetimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Emeğin yeniden üretimi emeğin refahı ve devamlılığı için oldukça önemli ve üzerinde düşünülmesi gereken bir konsepttir. Günlük yeniden üretim pratikleri, hayatın diğer birçok kararı gibi konut seçimleri ve konut durumu ile iç içe geçmiş ve birbirine bağlantılı konumdadır. Bu öneme rağmen aradaki ilişkiyle ilgiliyle ilgili çok kısıtlı bilgi bulunmaktadır. Bu tez günlük yeniden üretimi konut ve çevresi çerçevesinde inceler ve aradaki olası ilişkisellikleri bulmayı hedefler. Tez verileri Ankara'nın Şaşmaz sanayi sitesinde çalışan 25 katılımcıyla yapılan yarı-yapılandırılmış görüşmeler neticesinde elde edilmiştir. Bu veriler Microsoft Excel ile dijitalleştirilmiş ve Maxqdata üzerinde kodlama ve tematik çalışması yapılmıştır. Görüşme verilerinin tematik incelemesi sonucunda emek gücünün günlük yeniden üretim pratikleriyle en bağlantılı konut özelliği konut-işyeri arasındaki mekansal ilişki olarak belirlenmiştir. Konut-işyeri arasındaki mekansal ilişki ve yapılan günlük yolculuklar, işçilerin zaten uzun olan çalışma saatlerinin üzerine eklenmekte ve adeta yeniden üretimlerine harcamaları gereken zamandan çalmaktadır. Verilen cevaplar ağır çalışma temposu ve yoğun çalışma saatlerinin, genel manada emek gücünün yeniden üretimini en çok etkileyen faktörler olduğuna da dikkat çekmiştir.
Özet (Çeviri)
The reproduction of labor is a very important concept for the welfare and continuity of labor and should be considered accordingly. Daily reproduction practices, like many other decisions in life, are intertwined and interconnected with housing choice and housing status. Despite this importance, there is very limited information about the relationship between them. This thesis examines daily reproduction within the framework of housing and its environment; furthermore, aims to find possible relationships between them. The data of the thesis were obtained as a result of semi-structured interviews conducted with 25 participants working in the Şaşmaz Industrial District in Ankara. Obtained data were digitized with Microsoft Excel; code and thematic studies were conducted on Maxqdata tool. As a result of the thematic analysis of the interview data, the most relevant housing feature to the daily reproduction practices of labor power was determined as the spatial relationship between the housing and the workplace. The spatial relations between housing and workplace and the time spent commuting extend the already long working hours of workers even further, virtually stealing the time they should spend on reproduction. The responses given by participants also drew attention to the fact that intensive work tempo and excessive working hours are the factors that most affect the reproduction of labor power in general.