The effects of language oriented extra-curricular activities on 7th grade students' productive skills and attitudes towards English language
Dil odaklı program dışı etkinliklerin 7. sınıf öğrencilerinin üretken becerileri ve İngilizceye yönelik tutumları üzerine etkisi
- Tez No: 900952
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PERVİN OYA TANERİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 332
Özet
Bu çalışma, Ankara'daki bir devlet ortaokulunda dil odaklı program dışı etkinliklerin 7. sınıf öğrencilerinin üretken dil becerileri (konuşma ve yazma) ile İngilizceye yönelik tutumları üzerindeki etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışma, Solomon modeli doğrultusunda dört gruplu gerçek deneysel bir tasarım kullanmıştır. Araştırmaya, araştırmacı tarafından geliştirilen ve uygulanan bir dizi dil odaklı program dışı etkinliklere katılan, rastgele atanmış 80 öğrenci katılmıştır. Veriler hazırbulunuşluk testleri, ön test ve son test başarı testleri ve tutum ölçekleri ile toplanmıştır. Toplanan veriler Mann-Whitney U Testi ve Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi kullanılarak analiz edilmiştir. Sonuçlar, dil odaklı program dışı etkinliklere katılımın öğrencilerin üretken dil becerilerini önemli ölçüde geliştirdiğini ve İngilizceye yönelik olumlu tutumlar geliştirdiğini göstermektedir. Çalışma, bu etkinliklerin sadece dil becerilerini olumlu yönde etkilemek ile kalmayıp, aynı zamanda öğrencilerin dersle ilgili tutumlarını da geliştirdiğini göstermiştir. Bu bulgular, dil eğitimi alanında dil odaklı program dışı etkinliklerin etkinliğini destekleyen literatüre katkı sağlamakta ve gelecekteki araştırmalar ve uygulamalar için değerli bilgiler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the impact of language-oriented extra-curricular activities (ECAs) on the productive language skills (speaking and writing) and attitudes towards English of 7th grade students in a public middle school in Ankara. The study employed a true experimental design with four groups, following Solomon's model. The study involved 80 randomly assigned students who participated in a range of language-oriented ECAs developed and implemented by the researcher. Quantitative data are gathered through readiness tests, pre- and post-achievement tests and attitude scales. Mann-Whitney U Test and Wilcoxon Signed-Rank Tests were used to analyze quantitative data. The results demonstrate that participation in language-oriented ECAs significantly enhances students' productive language skills and fosters positive attitudes towards English. The study has indicated that ECAs not only positively influence language skills but also improve students' attitudes toward English lessons. These findings contribute to a growing body of research supporting the effectiveness of ECAs in language education and provide valuable insights for future research and practice.