İkna edici pazarlamanın kozmetik ürünlerle ilgili tüketici davranışı üzerindeki etkisi
The impact of influencer marketing on consumer behavior regarding cosmetic products
  1. Tez No: 900965
  2. Yazar: KENZA BENBRIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PERRAN AKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Son yıllarda, influencer pazarlaması, özellikle kozmetik endüstrisinde firmaların müşterilerle etkileşim kurmak için etkili bir strateji olarak gelişmiştir. Bu çalışmanın amacı, güzellik ürünleri söz konusu olduğunda influencer pazarlamasının müşteri davranışlarını nasıl etkilediğini incelemektir. Bu çalışma, influencer'ların oluşturduğu içeriğe kozmetik tüketicilerinin tepkilerini inceleyerek, influencer pazarlamasının kozmetik tüketicilerinin görüşlerini, tercihlerini ve satın alma kararlarını nasıl değiştirdiğini daha iyi anlamayı amaçlamaktadır. Bu çalışma, anket şeklinde betimleyici bir yöntem kullanarak, influencer pazarlama stratejilerinin etkinliğini, tüketici güvenini ve influencerlarla etkileşimi etkileyen faktörleri ve influencer onaylarının satın alma davranışını ne ölçüde etkilediğini araştırmaktadır. Bu çalışmanın bulguları, kozmetik sektöründeki influencer pazarlamanın işlevi hakkında daha iyi bir anlayış sağlamanın yanı sıra, müşteri etkileşimini ve satışları artırmak için influencer'ları kullanmayı düşünen firmalar için değerli içgörüler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In recent years, influencer marketing has evolved as an effective strategy for firms to interact with customers, notably in the cosmetics industry. The purpose of this study is to look into how influencer marketing affects customer behavior when it comes to beauty items. This study aims to better understand how influencers alter cosmetics consumers' views, preferences, and purchasing decisions by examining their responses to influencer-generated material on social media platforms such as Instagram and Youtube. This study uses a descriptive method, in the form of a questionnaire, to investigate the effectiveness of influencer marketing strategies, the factors that influence consumer trust and engagement with influencers, and the extent to which influencer endorsements influence purchasing behavior. The findings of this study contribute to a better knowledge of the function of influencer marketing in the cosmetics sector, as well as helpful insights for firms looking to use influencers to increase customer engagement and sales.