Narrative coherence and well-being: The role of reminiscence functions
Anlatı bütünlüğü ve psikolojik iyi-oluş ilişkisinde anı anlatma işlevlerinin rolü
  1. Tez No: 900966
  2. Yazar: AYGEN BESTE ÖZİÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUĞBA UZER YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: TED Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Alanyazında anlatı bütünlüğü ile psikolojik iyi oluş arasındaki ilişkinin yönü ve/veya önemi konusunda çelişkili bulgular raporlanmaktadır. Bu çelişkili bulguları açıklayan araştırmalara ihtiyaç duyulmaktadır. Bu çalışmada, anı hatırlama işlevlerinden içebakış işlevi, anlatı bütünlüğü ile psikolojik iyi oluş arasındaki ilişkide düzenleyici olarak önerilmektedir. Dört farklı yaş grubundan (18-22, 25 30, 40-45, 65+) toplam 269 katılımcı araştırmaya katılmıştır. Katılımcılar, hayatlarının dönüm noktası olarak tanımladıkları bir anıyı anlatmış ve Psikolojik İyi Oluş Ölçeği ile Otobiyografik Bellek İşlevleri Ölçeğini doldurmuşlardır. Sonuçlar, benlik gelişimi işlevinin anlatı bütünlüğü ile psikolojik iyi oluş arasındaki ilişkiyi düzenlediğini göstermiştir. Bu ilişkinin özellikle geç ergenlik ve genç yetişkinlikte öne çıktığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In the literature, contradicting findings regarding the direction and/or significance of the relationship between narrative coherence and psychological well-being are reported. However, research that explains this contradicting findings are currently scarce. Reminiscence functions, particularly the function that promotes self understanding is proposed in this research to explain the relationship between narrative coherence and psychological well-being. A total of 269 participants from four different age groups (18-22, 25-30, 40-45, 65+) were recruited. Participants narrated a turning point memory and filled out Psychological Well-Being Scale (PWBS) and Autobiographical Memory Functions Questionnaire (AMFQ). Results indicated that self-growth function moderates the relationship between narrative coherence and psychological well-being. The moderation was further moderated by age, and presented significant in late adolescent and young adult age groups.