6+1 analitik yazma ve değerlendirme yönteminin 4. sınıf öğrencilerinin yazma becerisi üzerine etkisi
The effect of 6+1 analytical writing and evaluation method on 4th grade students' writing skills
  1. Tez No: 900967
  2. Yazar: NURAN SENİR KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMRE ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu araştırma, 6+1 Analitik Yazma ve Değerlendirme Yönteminin ilkokul 4. Sınıf öğrencilerinin yazma becerisi üzerine etkisini incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bu amaç dahilinde, deney ve kontrol gruplu ön-test ve son-test ölçümlü yarı deneysel araştırma yöntemi kullanılarak araştırma yürütülmüştür. Deney grubunda yer alan öğrencilere 6+1 Analitik Yazma ve Değerlendirme Yönteminin etkili olup olmadığını araştırmak amacıyla 9 hafta ve toplamda 27 ders saatini kapsayacak şekilde bir ders planı hazırlanmış ve Aksaray ili merkezinde bir ilkokulda araştırmacı tarafından uygulanmıştır. Kontrol grubunda yer alan öğrencilere ise herhangi bir uygulama yapılmamış olup Türkçe dersi normal akışında işlenmiştir. Hem deney hem de kontrol grubunda yer alan öğrencilere ön-test ve son-test ölçümlerinde“Arkadaşlık”isimli bir yazı yazmaları istenmiştir. Ön-test ve son-testte elde edilen yazılar 6+1 Analitik Yazma ve Değerlendirme Yöntemi doğrultusunda değerlendirilmiştir. Araştırma verilerinin analizinde, deney ve kontrol grubunda yer alan öğrencilerin tanıtıcı özelliklerinin karşılaştırılmasında Ki-kare testi kullanılmıştır. Gruplar arası ölçek puan ortalamasının karşılaştırılmasında independent samples (bağımsız gruplar) t testi, grup içi ortalamaların karşılaştırılmasında ise paired samples (bağımlı gruplar) t testi kullanılmıştır. Deney ve kontrol grubunda yer alan öğrencilerin ön-test puan ortalamaları arasında anlamlı bir farklılık bulunmaz iken, deney grubu son-test puan ortalamaları ise 6+1 Analitik Yazma ve Değerlendirme ölçeği toplam puan ve tüm alt boyutlar puan ortalaması açısından kontrol grubuna göre anlamlı derecede yüksek olduğu bulunmuştur. Elde edilen bu sonuçlar değerlendirildiğinde deney grubunda yer alan öğrencilere uygulanan 6+1 Analitik Yazma ve Değerlendirme Yönteminin öğrencilerin yazma becerisini artırdığı sonucuna ulaşılmıştır. Bu nedenle, Türkçe dersinin işlenişinde öğrencilerinin yazma becerilerinin ve motivasyonlarının artırılması için süreç temelli yaklaşımlarda kullanılan yöntemlerden birisi olan 6+1 Analitik Yazma ve Değerlendirme Yönteminin kullanılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the effect of the 6+1 Analytical Writing and Assessment Method on the writing skills of 4th grade students. For this purpose, the research was conducted using a quasi-experimental research method with experimental and control groups with pre-test and post-test measurements. In order to investigate whether the 6+1 Analytical Writing and Assessment Method was effective for the students in the experimental group, a lesson plan was prepared for 9 weeks and 27 lesson hours in total and implemented by the researcher in a primary school in the center of Aksaray province. The students in the control group were not subjected to any application and the Turkish lesson was taught in its normal flow. The students in both the experimental and control groups were asked to write a writing titled 'Friendship' in the pre-test and post-test measurements. The writings obtained in the pre-test and post-test were evaluated in accordance with the 6+1 Analytical Writing and Evaluation Method. In the analysis of the research data, the Chi-square test was used to compare the descriptive characteristics of the students in the experimental and control groups. Independent samples (independent groups) t test was used to compare the mean scale scores between the groups, and paired samples (dependent groups) t test was used to compare within-group averages. While there was no significant difference between the pre-test mean scores of the students in the experimental and control groups, the post-test mean scores of the experimental group were found to be significantly higher than the control group in terms of 6+1 Analytical Writing and Evaluation Scale total score and all sub-dimensions mean scores. When these results were evaluated, it was concluded that the 6+1 Analytical Writing and Assessment Method applied to the students in the experimental group increased students' writing skills. For this reason, it is recommended to use the 6+1 Analytical Writing and Assessment Method, which is one of the methods used in process-based approaches, to increase students' writing skills and motivation in the teaching of Turkish lessons.