An evaluation of expert and novice teachers' behaviors in a smartboard-equipped classroom using eye tracking
Akıllı tahtayla donatılmış sınıflarda deneyimli ve deneyimsiz öğretmenlerin davranışlarının göz takibi kullanılarak değerlendirilmesi
  1. Tez No: 900991
  2. Yazar: ÖZGÜR ESEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKNUR KAPLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Science and Technology, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 252
Özet
Bu çalışma, eğitim teknolojisi ile donatılmış sınıflarda teknoloji anlamında deneyimli ve daha az deneyimli öğretmenlerin davranışlarını, akıllı tahta kullanımlarına odaklanarak, göz hareketi izleme teknolojisi aracılığıyla keşfetmeyi ve açıklamayı amaçlamaktadır. Çalışma, deneyimli ve daha az deneyimli öğretmenlerin teknoloji entegrasyonu, sınıf yönetimi ve öğretim sunumu açısından değerlendirilmesini hedeflemektedir. Karma yöntem yaklaşımı kullanılarak, veri toplama süreçleri göz hareketi izleme, sınıf içi video kayıtları ve katılımcı öğretmenlerle yapılan geriye dönük ve yansıtıcı görüşmeler yoluyla gerçekleştirilmiştir. Bulgular, öğretmenlerin görsel dikkat ve yönetsel göz teması kullanımında önemli farklılıklar olduğunu ortaya koymakta ve öğrencilerin katılımını sağlama ile sınıf dinamiklerini yönetme konusunda farklı yaklaşımlar sergilendiğini göstermektedir. Bulgular ayrıca, öğretimde akıllı tahtaların kullanımına ilişkin zorluklar ve faydaları da ortaya koymaktadır. Bu araştırma, göz izleme metrikleri ve öğretmenlerin akıllı tahtaların öğretim uygulamaları üzerindeki etkisi hakkındaki öznel görüş ve yansımaları yanında göz izleme metriklerinden de oluşan kanıtlar sunarak eğitim teknolojisi alanına katkıda bulunmakta ve öğretmen eğitimi ile mesleki gelişimi iyileştirmeye yönelik bazı öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The present study aims to explore and explain the behaviors of expert and novice teachers in classrooms equipped with educational technology, with a more precise focus on the utilization of smartboards, via eye-tracking technology. The study aims to evaluate experienced and less-experienced teachers in terms of technology integration, classroom management, and instructional delivery. Using a mixed-methods approach, data was collected through eye-tracking, in-class video recordings, and retrospective and reflective interviews with participating teachers. The findings reveal significant variations in the use of visual attention and classroom management gaze, indicating differing approaches to engaging students and managing classroom dynamics. The results also highlight the challenges and benefits associated with the use of smartboards in teaching. This research contributes to the field of educational technology by providing empirical evidence via eye tracking metrics, in addition to teachers' self-reported opinions and reflections on the impact of smartboards on their teaching practices and offers some suggestions to improve teacher training and professional development.