Total diz protezleri sonrası periprostetik eklem enfeksiyonlarının mevsimsel eğilimi ve risk faktörlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of seasonal trends and risk factors for periprosthetic joint infections following total joint prostheses
  1. Tez No: 901007
  2. Yazar: VOLKAN BÜYÜKARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİEKBER YAPAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi​
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, Total Diz Artroplastisi (TDA) sonrası Periprostetik Eklem Enfeksiyonu (PPEE) sıklığının 12 yıllık zaman serisini sunarak, mevsimsel değişikliklerin, sıcaklık ve nemin PPEE sıklığı üzerindeki potansiyel etkisini ve ilgili risk faktörlerini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Hastane kayıtlarından geriye dönük 01.01.2011 ile 31.12.2022 tarihleri arasında TDA uygulanan 5520 hasta taranmıştır. Bu vakalara ait yaş, cinsiyet, ilk TDA uygulama tarihi, hastaneden çıkış tarihi ve bir yıl içinde eklem içi debridman, polietilen değişimi veya protez çıkarımı gerektiren PPEE'si olan vakalar için kültür alınma tarihi ve üreyen mikroorganizmalar retrospektif olarak hastane bilgi sisteminden taranmıştır. Yıllara ve mevsimlere göre PPEE sıklıkları hesaplanmıştır. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden Antalya bölgesi için 2011-2022 yıllarında günlük ortalama nispi nem ve günlük ortalama sıcaklık verileri elde edilmiştir. 5520 hastadan oluşan evrenden ikinci bir vaka-kontrol grubu oluşturularak PPEE ile ilgili risk faktörleri değerlendirilmiştir. Bulgular: 12 yıllık sürede TDA uygulanan hastalarda PPEE' nin genel görülme sıklığı %1,4 ve yıllar geçtikçe PPEE insidansında istatistiksel olarak anlamlı biz düşüş görüldü (p30°C sıcaklık aralıklarında PPEE riskinin önemli ölçüde yükseldiği görülmüştür. Buna karşın, en düşük PPEE insidansının görüldüğü aralık 20-25°C olmuştur (p=0,007).
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to present a 12-year time series of the incidence of Periprosthetic Joint Infection (PJI) following Total Knee Arthroplasty (TKA) and to evaluate the potential impact of seasonal variations and associated risk factors on the frequency of PJI. Materials and Methods: A retrospective review of hospital records was conducted, covering 5520 patients who underwent TKA between January 1, 2011, and December 31, 2022. Data on age, gender, date of initial TKA, discharge date, and culture dates for cases requiring intra-articular debridement, polyethylene exchange, or prosthesis removal due to PJI within one year were retrospectively retrieved from the hospital information system. The incidence rates of PJI were calculated by year and season. Daily average relative humidity and temperature data for the Antalya region from 2011 to 2022 were obtained from the Turkish Ministry of Environment, Urbanization, and Climate Change, General Directorate of Meteorology. A secondary case-control group was formed from the 5520 patients to evaluate risk factors related to PJI. Results: Over the 12-year period, the overall incidence of PJI in patients who underwent TKA was 1.4%, with a statistically significant decrease in PJI incidence over the years (p30°C. In contrast, the lowest incidence of PPEE was observed in the 20-25°C range (p=0,007).