LEGO® DUPLO® Tuğlaları ve Altı Tuğla Pedagojisinin Erken Çocukluk Eğitimi öğretmenlerinin oyun yoluyla öğrenme görüşlerine etkisi
The impact of LEGO® DUPLO® Bricks and Six Bricks Pedagogy on Early Childhood Education teachers' views of learning through play
  1. Tez No: 901014
  2. Yazar: SERA YÖNDEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BELMA TUĞRUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Bu araştırmanın amacı, LEGO® DUPLO® Tuğlaları ve Altı Tuğla Pedagojisi Temelli Eğitim Programı'nın, erken çocukluk eğitimi öğretmenlerinin oyun yoluyla öğrenmeye dair görüşlerini ve LEGO® materyallerini bir öğrenme aracı olarak kullanmaları konusundaki bilgi, farkındalık, beceri ve deneyimlerine etkisini incelemektir. Araştırmanın örneklemi, İstanbul'da ikamet eden ve daha önce bu pedagoji ile ilgili eğitim almamış olan 23 erken çocukluk eğitimi öğretmeninden oluşmaktadır. Veri toplama araçları olarak araştırmacı tarafından geliştirilen kontrol listesi ve yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Bu araçlar, erken çocukluk eğitimi öğretmenlerin oyun yoluyla öğrenme konusundaki görüşlerini dört boyutta (bilgi, farkındalık, beceri, deneyim) ölçmek üzere tasarlanmıştır. Araştırmada karma yöntem kullanılmıştır. Nicel verilerin analizi için ön test ve son test olarak uygulanan kontrol listesinden elde edilen puanlar, normallik analizleri yapılarak istatistiksel olarak incelenmiştir. Verilerin normalliğine göre ilişkili örneklem t-Testi veya Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi uygulanmıştır. Nitel veriler ise yarı yapılandırılmış görüşmelerden elde edilmiş ve içerik analizi yöntemiyle değerlendirilmiştir. Bulgular, LEGO® DUPLO® Tuğlaları ve Altı Tuğla Pedagojisi Temelli Eğitim Programı'na katılan erken çocukluk eğitimi öğretmenlerinin program öncesi ve sonrası yapılan test sonuçlarında anlamlı gelişmeler gözlenmiştir. Sonuçlar, öğretmenlerin LEGO® materyalleri hakkındaki bilgi, farkındalık, beceri ve deneyimlerinde anlamlı artışlar olduğunu göstermektedir. Öğretmenlerin, oyun yoluyla öğrenme çatısı altında LEGO® materyallerinin öğrenme aracı olarak kullanılması yönündeki bilgi, farkındalık, beceri ve deneyimleri program sonrası önemli ölçüde artmıştır. Nitel veriler, öğretmenlerin bu materyalleri sadece bir oyuncak olarak değil, aynı zamanda yenilikçi, kapsayıcı, çok yönlü, çocuğun bütüncül becerilerinin gelişimini destekleyen ve kendi mesleki deneyimlerine de zenginlik katan bir öğrenme aracı olarak gördüklerini ortaya koymaktadır. Bu sonuçlar, çocukların gelişimlerini destekleyen pedagojik yaklaşımların önemini ve araştırmanın sadece teorik değil, aynı zamanda pratik çıkarımlar sunan önemli bulgular içerdiğini göstermektedir. Bu çerçevede, çeşitli seviyelerden ve branşlardan öğretmenlerle kapsamlı çalışmalar yapılması, özel gereksinimli, koşulları elverişsiz ortamlarda yaşayan, deprem, pandemi gibi kitlesel zorluklara maruz kalmış çocuklar için oyun temelli eğitim programlarının geliştirilmesi önerilmektedir. Ayrıca, öğretmen adaylarına yönelik üniversitelerde oyun temelli öğrenme derslerinin açılması, mevcut öğretmenler için oyun pedagojisi eğitimlerinin düzenlenmesi, sürdürülebilirliğinin sağlanması ve ailelerin bu konuda bilgilendirilmesinin önemi vurgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine the impact of the LEGO® DUPLO® Bricks and Six Bricks Pedagogy-Based Education Program on early childhood education teachers' views on learning through play, and their knowledge, awareness, skills, and experiences in using LEGO® materials as a learning tool. The sample consists of 23 early childhood education teachers residing in Istanbul who have not previously received training in this pedagogy. The data collection tools used are a checklist developed by the researcher and a semi-structured interview form. These tools are designed to measure the teachers' views on learning through play in four dimensions (knowledge, awareness, skills, experience). A mixed-method approach was used in the research. The scores obtained from the checklist applied as a pre-test and post-test for the analysis of quantitative data have been statistically examined after normality analyses. Depending on the normality of the data, either the paired sample t-Test or the Wilcoxon Signed Ranks Test was applied. Qualitative data were obtained from semi-structured interviews and evaluated using content analysis. Findings indicate significant improvements in the test results of early childhood education teachers who participated in the LEGO® DUPLO® Bricks and Six Bricks Pedagogy-Based Education Program before and after the program. The results show significant increases in teachers' knowledge, awareness, skills, and experiences regarding LEGO® materials. After the program, teachers' knowledge, awareness, skills, and experiences under the umbrella of learning through play have significantly increased regarding the use of LEGO® materials as a learning tool. Qualitative data reveal that teachers see these materials not just as toys but also as innovative, inclusive, versatile learning tools that support the holistic development of children's skills and enrich their professional experiences. These results highlight the importance of pedagogical approaches that support children's development and indicate that the research provides significant findings that offer not only theoretical but also practical implications. In this context, comprehensive studies with teachers from various levels and branches are recommended, as well as the development of play-based education programs for children facing mass challenges such as earthquakes, pandemics, or living in disadvantaged conditions. Furthermore, the importance of opening play-based learning courses at universities for prospective teachers, organizing play pedagogy training for current teachers, ensuring sustainability, and informing parents about this topic is emphasized.