Üniversite öğrencilerinde erteleme davranışının belirsizliğe tahammülsüzlük ve umut değişkenlerine göre incelenmesi
Examination of procrastination behavior inuniversity students according to intoleranceof uncertainty and hope variables
- Tez No: 901017
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DURMUŞ ÜMMET
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu araştırma, üniversite öğrencilerinde erteleme davranışının belirsizliğe tahammülsüzlük ve umut değişkenlerine göre incelenmesini konu edinmektedir. Araştırmanın evreni, 2023-2024 eğitim ve öğretim yılında İstanbul ilindeki üniversitelerde öğrenim gören öğrencilerinden oluşmaktadır. Örneklem grubu ise evren içinde yer alan ve rastlantısal biçimde seçilen 464 üniversite öğrencisinden oluşmaktadır. Araştırma verileri; Kişisel Bilgi Formu, Yetişkin Erteleme Ölçeği, Belirsizliğe Tahammülsüzlük Ölçeği ve Durumluk Umut Ölçeği ile toplanmıştır. Araştırma sürecinde katılımcılardan toplanan verilerin analizinde SPSS-25 istatistik programı kullanılmış olup ilgili verilerin analizinde bağımsız gruplar t testi, ANOVA, pearson korelasyon analizi ve çoklu regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırma sonunda üniversite öğrencilerinin erteleme davranışının yaş grubu, ebeveyn tutumu ile okuldaki kültürel ve sosyal etkinliklere katılım sıklığı; belirsizliğe tahammülsüzlük düzeyinin cinsiyet, kardeş sayısı, ebeveyn tutumu ile okuldaki kültürel ve sosyal etkinliklere katılım sıklığı; umut düzeyinin ise yaş grubu, kardeş sayısı, ebeveyn tutumu ile okuldaki kültürel ve sosyal etkinliklere katılım sıklığına göre anlamlı fark gösterdiği sonucu elde edilmiştir. Ayrıca, üniversite öğrencilerinde erteleme davranışının belirsizliğe tahammülsüzlük değişkeniyle pozitif yönde; umut değişkeniyle ise de negatif yönde anlamlı ilişkisi bulunmuştur. Belirsizliğe tahammülsüzlük üniversite öğrencilerinde erteleme davranışını yordamakta iken umut değişkeni erteleme davranışını yordamamaktadır.
Özet (Çeviri)
This research is about examining procrastination behavior in university students according to the variables of intolerance of uncertainty and hope. The population of the research consists of students studying at universities in Istanbul in the 2023-2024 academic year. The sample group consists of 464 randomly selected university students within the universe. Research data: It was collected with the Personal Information Form, Adult Procrastination Scale, Intolerance of Uncertainty Scale and State Hope Scale. SPSS-25 statistical program was used to analyze the data collected from the participants during the research process, and independent groups t test, ANOVA, Pearson correlation analysis and multiple regression analysis were used to analyze the relevant data. At the end of the research, the procrastination behavior of university students is determined by their age group, parental attitude and frequency of participation in cultural and social activities at school; The level of intolerance to uncertainty is related to gender, number of siblings, parental attitude and frequency of participation in cultural and social activities at school; It was concluded that the level of hope showed a significant difference according to age group, number of siblings, parental attitude and frequency of participation in cultural and social activities at school. Additionally, procrastination behavior in university students is positively related to the intolerance of uncertainty variable; A negative significant relationship was found with the hope variable. In parallel, it was concluded that the intolerance of vii uncertainty variable had a predictive effect on procrastination behavior in university students, while the hope variable did not have a predictive effect.