Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu ile sebat düzeyi ve ebeveyn tutumları arasındaki ilişkilerin incelenmesi
Investigation of the relationships between attention deficit and hyperactivity disorder, persistency level and parental attitudes
  1. Tez No: 901018
  2. Yazar: SÜMEYYE AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KAMİL ARİF KIRKIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Çalışmanın amacı dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu ile sebat düzeyi ve ebeveyn tutumlarının ilişkisini anlamaktır. Bu amaçla 18-30 yaş arasında olan %71.11'i kadın %28.89'u erkek olmak üzere toplam 270 katılımcı ile araştırma gerçekleştirilmiştir. Öncelikle Pearson Korelasyon Analizi yapılmış olup dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu ile reddedici annelik ve reddedici babalık ile aşırı koruyucu annelik ve aşırı koruyucu babalık ile pozitif yönlü, annenin duygusal sıcaklığı ile negatif yönlü anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Ayrıca bir diğer değişken olan sebat ile ilgili olarak, gayrette ısrar ile dikkat eksikliği arasında pozitif yönlü, ilgide tutarlılık ile negatif yönlü anlamlı bir ilişki fark edilmiştir. Akabinde söz konusu bu ilişkilerin dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu puanını yordayıp yordamadığını belirlemek amacıyla Çoklu Regresyon Analizi yapılmıştır. Elde edilen bulgulara göre reddedici anne, reddedici baba, koruyucu anne, koruyucu baba, annenin duygusal sıcaklığı, gayrette ısrar ve ilgide tutarlılık puanlarının DEHB puanlarını istatistiksel açıdan anlamlı olarak yordadığı ve birlikte dikkat eksikliğine ait varyansın 7'sini açıkladığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to understand the relationship between attention deficit and hyperactivity disorder, persistence level and parental attitudes. For this purpose, the research was conducted with a total of 270 participants, 71.11% of whom were women and 28.89% of whom were men, between the ages of 18-30. First of all, Pearson Correlation Analysis was performed and a significant positive relationship was detected between attention deficit and hyperactivity disorder, rejecting motherhood and rejecting fatherhood, overprotective motherhood and overprotective fatherhood, and a negative relationship with the mother's emotional warmth. In addition, regarding persistence, which is another variable, a positive significant relationship was noticed between persistence in effort and lack of attention, and a negative significant relationship with consistency in interest. Subsequently, Multiple Regression Analysis was performed to determine whether these relationships predicted the attention deficit and hyperactivity disorder score. According to the findings, it was determined that rejecting mother, rejecting father, protective mother, protective father, mother's emotional warmth, persistence in effort and consistency in interest scores statistically significantly predicted ADHD scores and together explained 7 of the variance in attention deficit.