Türkçeyi yabancı dil olarak öğrenenlerin duygusal zekâ düzeylerinin yazma tutumu üzerine etkisi
The effect of emotional inteligence levels of those learning Turkish as a foreign language on the attitudes to writing
  1. Tez No: 901019
  2. Yazar: BETÜL ASLANTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REMZİ CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Duygusal Zekâ, günümüzde önemi gittikçe artan ve üzerinde durulması gereken bir kavram olarak karşımıza çıkmaktadır. Duygusal zekâ bileşenini bir araya getiren iki temel yapı vardır: Duygular ve zekâ. Bireyin beyninde duygusal bağlar koptuğunda basit kararlar dahi alamadığı görülmektedir. Buradan hareketle bireylerin kendini ifade edebilme, kendi sorumluluklarını yerine getirebilme, kendi kararlarına yön verebilme, başkalarına karşı sorumluluklarını farkına varabilmenin ve duygusal zekânın önemli olduğu görülebilmektedir. Yabancı dilde yazma becerisi, bireylerin mevcut hedef dil yeterliliklerini ortaya koyabilmesi bakımından son derece önemlidir. Bu nedenle yabancı dilde yazma becerisinde olumlu sonuçlar elde edebilmek için yazma becerisine karşı tutumu değiştirebilmek gerekmektedir. Bireyin tutumlarını oluşturan duygular ve davranışlar ise duygusal zekâ kavramı ile açıklanmaktadır. Bu araştırmada, Türkçeyi yabancı dil olarak öğrenen öğrencilerin duygusal zekâ düzeylerinin yazma tutumları üzerine etkisini tespit etmek amaçlanmıştır. Araştırma bu özellikleriyle ilişkisel tarama modelli bir çalışmadır. Araştırma evreni 2023-2024 eğitim öğretim yılında devlet üniversitelerindeki TÖMER'de eğitim gören Türkçeyi yabancı dil olarak öğrenen B1, B2 ve C1 dil seviyesindeki öğrencilerden oluşmuştur. Uygulamaya başlamadan önce araştırmacı tarafından geliştirilen Kişisel Bilgi Formu kullanılmış ardından Türkçeyi yabancı dil olarak öğrenen öğrencilerin duygusal zekâ düzeylerinin yazma tutumuna etkisinin sürdürülmesini ve genelleştirilmesini kontrol etmek için iki farklı araç ile veriler toplanmıştır. Öğrencilerin duygusal zekâ düzeylerini belirlemek için“Duygusal Zekâ Ölçeği Kısa Formu”yazma tutumlarını belirlemek için de“Yazma Becerisi Tutum Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analizi SPSS 27.0 programı ile yapılmıştır. Verilerin istatistiksel analizleri için öncelikle basıklık ve çarpıklık değerlerine bakılmış ardından verilerin demografik değişkenler ile anlamlı fark gösterip göstermediğini belirlemek için bağımsız t-testi, tek faktörlü Anova testi kullanılmış ve Pearson Korelasyon değerlerine bakılmıştır. Çalışma sonucunda yabancı dil olarak Türkçeyi öğrenenlerin duygusal zekâ düzeyleri ile yazma tutumları arasında orta kuvvetli anlamlı pozitif bir ilişki saptanmıştır. Araştırmanın alt problemlerine kaynaklık eden cinsiyet, dil seviyesi ve kıta değişkenleri bağlamında duygusal zekânın yazma tutumu üzerindeki etkisinde, cinsiyet değişkeninde anlamlı farklılık gözlenirken kıta değişkeninde anlamlı fark bulunamamıştır. Dil seviyeleri ise duygusal zekâ üzerinde anlamlı farklılık oluşturmazken yazma tutumu üzerinde anlamlı fark oluşturduğu araştırma sonucunda elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Emotional Intelligence is a concept that is becoming increasingly important and needs to be emphasized. There are two basic constructs that bring together the emotional intelligence component: emotions and intelligence. When emotional ties are broken in the brain of an individual, it is seen that he cannot even make simple decisions. From this point of view, it can be seen that individuals' ability to express themselves, fulfill their own responsibilities, direct their own decisions, be aware of their responsibilities towards others and emotional intelligence are important. The ability to write in a foreign language is extremely important for individuals to demonstrate their current target language proficiency. Therefore, in order to achieve positive results in foreign language writing skills, it is necessary to change the attitude towards writing skills. The emotions and behaviors that form the individual's attitudes are explained by the concept of emotional intelligence. The aim of this study was to determine the effect of emotional intelligence levels of students learning Turkish as a foreign language on their writing attitudes. With these features, the research is a relational screening model study. The research universe consists of students at B1, B2 and C1 language levels who are learning Turkish as a foreign language and studying at TÖMER in state universities in the 2023-2024 academic year. Before starting the application, the Personal Information Form developed by the researcher was used and then data were collected with two different tools to check the maintenance and generalization of the effect of emotional intelligence levels of students learning Turkish as a foreign language on writing attitude.“Short Form of Emotional Intelligence Scale”was used to determine the emotional intelligence levels of the students and“Writing Skills Attitude Scale”was used to determine their writing attitudes. Data analysis was done with SPSS 27.0 program. For statistical analysis of the data, first the kurtosis and skewness values were examined, then independent t-test, single factor Anova test were used and Pearson Correlation values were examined to determine whether the data showed a significant difference with demographic variables. As a result of the study, a moderately strong significant positive relationship was determined between the emotional intelligence levels of those learning Turkish as a foreign language and their writing attitudes. In the context of gender, language level and continent variables that form the basis of the sub-problems of the research, a significant difference was observed in the effect of emotional intelligence on writing attitude in the gender variable, while no significant difference was found in the continent variable. The research found that language levels did not create a significant difference on emotional intelligence, but they did create a significant difference on writing attitude.