Okul öncesi öğretmenlerinin motivasyon düzeyi ile örgüt iklimi arasındaki ilişki
The relationship between preschool teachers' motivation level and organizational climate
  1. Tez No: 901032
  2. Yazar: ELİF MAVİ
  3. Danışmanlar: DR. PINAR ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu araştırmanın amacı, okul öncesi öğretmenlerinin motivasyon düzeyi ile örgüt iklimi arasında ilişki olup olmadığının incelenmesidir. Nicel araştırma yöntemlerinden olan ilişkisel tarama modeli kullanılan bu araştırmanın çalışma grubunu Avcılar, Beylikdüzü, Esenyurt ve Küçükçekmece ilçelerinde görev yapan 442 okul öncesi öğretmeni oluşturmuştur. Ulaşılabilirliği kolaylaştırmak için basit tesadüfi örnekleme yöntemi kullanılmış ve araştırmanın verilerini toplamak amacıyla katılımcıların demografik özelliklerini tespit etmek için araştırmacı tarafından düzenlenen Kişisel Bilgi Formu, Öğretmen Motivasyon Ölçeği ve Okul İklim Ölçeği kullanılmıştır. Analizler olarak tanımlayıcı istatistikler, normal dağılıma uygun olan verilerin ikili karşılaştırmaları için t-Testi, çoklu karşılaştırmalar için ANOVA; ilişki testleri için korelasyon testi yapılmıştır. Araştırmanın bulgularına göre cinsiyet motivasyon düzeylerini önemli ölçüde etkilememektedir, ancak kadın öğretmenler eşitlik ve hedef beklentisi algılarında erkek öğretmenlerden önemli ölçüde daha yüksek puan almıştır. Eğitim durumu ve yaş, motivasyon düzeylerinde önemli farklılıklar göstermezken; mesleki deneyim, öz yeterlilik ve hedef beklentisinde 6-10 yıllık deneyime sahip öğretmenler lehine bir rol oynamaktadır. Analizler sonucunda, öğretmenlerin cinsiyeti, medeni durumu ve eğitim düzeyleri açısından okul iklimi algısında anlamlı bir farklılık olmadığı sonucu bulunmuştur ancak kamu sektöründe çalışan öğretmenler, özel sektördekilere göre daha olumlu bir okul iklimi algısına sahiptir. Araştırmanın bulguları, okul öncesi öğretmenlerin Okul İklimi Ölçeği puan ortalamaları ile Motivasyon Ölçeği puan ortalamaları arasında pozitif yönde düşük düzeyde ancak anlamlı bir ilişki olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine whether there is a relationship between the motivation level of preschool teachers and organizational climate. The study group of this research, in which the relational survey model, one of the quantitative research methods, was used, consisted of 442 preschool teachers working in Avcılar, Beylikdüzü, Esenyurt and Küçükçekmece districts. A simple random sampling method was used to facilitate accessibility, and the Personal Information Form, Teacher Motivation Scale, and School Climate Scale prepared by the researcher were used to determine the demographic characteristics of the participants to collect the data for the research. Analyzes include descriptive statistics, t-tests for pairwise comparisons of normally distributed data, and ANOVA for multiple comparisons. Correlation tests were performed for relationship tests. According to the study's findings, gender does not significantly affect motivation levels, but female teachers scored significantly higher than male teachers in their perceptions of equality and goal expectation. While education level and age do not show significant differences in motivation levels, Professional experience plays a role in favor of teachers with 6-10 years of experience in self-efficacy and goal expectation. As a result of the analysis, it was found that there was no significant difference in the perception of school climate in terms of teachers' gender, marital status, and education levels. Still, teachers working in the public sector had a more positive perception of school climate than those in the private sector. The research findings showed a low positive but significant relationship between preschool teachers' mean scores on the School Climate Scale and their mean scores on the Motivation Scale.