Developing and implementing a CLIL in-service training program for English language teachers
İngiliz dili öğretmenleri için İçerik ve Dil Entegreli Öğrenme üzerine bir hizmet içi eğitim programı geliştirme ve uygulama
- Tez No: 901048
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEYLAN YANGIN ERSANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngilizce Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmada İngiliz dili öğretmenlerinin İçerik ve Dil entegreli öğrenme yöntemine ilişkin tutumları ve farkındalıkları araştırılmıştır. İngiliz dili öğretmenlerine bir hizmet içi eğitim programı geliştirmek için öncelikle program geliştirmenin ilk aşaması olan ihtiyaç analizi uygulanmıştır. Ankete katılan İngiliz dili öğretmenlerinin verdikleri dönütlere göre bir hizmet içi eğitim programı tasarlanmış ve bu hizmet içi eğitim programı ile içerik ve dil entegreli öğrenme detaylı bir biçimde açıklanmıştır. Hizmet içi eğitim programının hemen öncesinde ve sonrasında Vera Savic (2010) tarafından geliştirilen ölçek öğretmenlere uygulanmıştır ve bu sayede İngiliz dili öğretmenlerinin verilen eğitim ile içerik ve dil entegreli öğrenme hakkındaki tutumları gözlemlenmiştir ve farkındalıklarının gelişip gelişmediği incelenmiştir. Buna ek olarak, hizmet içi eğitim programı sürecinde yarı yapılandırılmış görüşme yöntemi ile dil öğretmenlerinin içerik ve dil entegreli öğrenme hakkındaki duygu ve düşünceleri hakkında detaylı bilgi edinilmiştir. Ortaya çıkan bulgulara göre içerik ve dil entegreli öğrenme hakkındaki hizmet içi eğitim programı İngiliz dili öğretmenlerinin konu hakkında detaylı bilgiye sahip olmasını ve farkındalıklarının gelişmesini sağlamıştır. Bu bulgulara dayanarak içerik ve dil entegreli öğrenme üzerine geliştirilen hizmet içi eğitim programlamının İngiliz dili öğretmenlerinin farkındalıklarının artmasına yardımcı olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, the attitudes and awareness of English language teachers on Content and Language Integrated Learning were investigated. The purpose of this thesis was to examine English language teachers' perceptions and predispositions and increase their awareness of CLIL in their classrooms. The participants were twenty-five English language teachers. First of all, a needs analysis questionnaire, which is accepted as the first step in program development, was implemented in Türkiye and other countries in order to develop an in-service teacher training program for English language teachers. According to the feedback and responses of English language teachers, an in-service teacher training program was designed to reveal the main points determined in the needs analysis. The program consisted of eight-week seminars on the specified topics and Content and Language Integrated Learning was explained in the program in a detailed way. Before and after the in-service teacher training program, a questionnaire on CLIL designed by Vera Savic (2010) was applied. Thus, the attitudes and perceptions of English language teachers were observed to see whether their awareness increased. For this study, the quantitative data were collected through the questionnaire by Vera Savic whereas the qualitative data were collected through a needs analysis questionnaire and semi-structured interview questions. In addition to this, semi-structured interviews were conducted with English language teachers and their thoughts on CLIL were examined. Several questions were prepared to reveal English language teachers' actual ideas on CLIL implementation. The results of the study revealed that English language teachers were insufficient in implementing CLIL in their classrooms before the program; however, they developed awareness of how to integrate CLIL after the program. Thus, it is indicated that an in-service teacher training program on CLIL assists English language teachers in raising awareness of the related subject. Based on the gathered results, the in-service teacher training program on CLIL helps English language teachers raise awareness and obtain detailed data on CLIL, and the study offers the impacts and benefits of implementing CLIL in the clasroom.