Türkiye türkçesinde hâl (durum) kavramıAtilla İlhanın Sisler Bulvarı adlı eserinde hâl ekleri ve işlevsel incelenmesi
The concept of state in turkey Turkish state suffixes in Atilla Ilhan's work called Sisler Bulvari and functional analysis
  1. Tez No: 901055
  2. Yazar: BİRSEN ÇİFTÇİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF SÖYLEMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu araştırmada Türkiye Türkçesinde hâl kavramı sonrasında Atilla İlhanın Sisler Bulvarı adlı eserinde hâl ekleri, işlevsel kullanımı ve görevlerinin neler olduğu amaçlanarak hazırlanmıştır. Çalışmada giriş kısmında dille ilgili genel tanımlar yer almış olup ikinci kısımda hâl kavramı üzerine yapılan açıklamalar verilmiştir. Üçüncü bölümde nitel araştırma yöntemine göre planlanarak yapılmış olan araştırma veri toplama yöntemi doküman incelemesi olarak tercih edilmiştir. Elde edilen veriler betimsel analiz yöntemi kullanılmıştır..Dördüncü bölümde hâl kategorisi için şiirler tek tek taranmış ve incelenmiş, her bir hâl eki sayıca tespit edilmiş, tespit edilen hâl ekleri hem işlev hem görev bakımından elde edilen veriler toplanarak tablo ve grafikler halinde kategorize edilerek hâl eklerinin kullanım sıklığı, hâl eklerinin aritmetik ortalaması ve yüzdesel dağılımı hâl ekleri hangi işlev ve görevlerde kullanıldığı tespit edilmiştir. Tüm bu veriler sonucunda +Yalın, +A, +I, +DA, +DAN, +(n)In, +lA, +CA hâllerin 27 işlev ve 35 görev olmak üzere toplamda 2427 adet hâl kullanımı olduğu görülerek Sisler Bulvarının hâl kategorisi bakımından temel işlevinin ilgi hâli ve görev bakımından tümleç kullanım yoğunluğu olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Assoc. Prof. Dr. Özkan AYDOĞDU In this study, after the concept of state in Turkey Turkish, Atilla İlhanın's Boulevard of Fogs was prepared with the aim of state suffixes, functional use and what their duties are. In the introduction part of the study, general definitions about language are given and in the second part, explanations on the concept of state are given. In the third part, the research data collection method, which was planned and conducted according to the qualitative research method, was preferred as document analysis. The data obtained were analyzed descriptively. A search was made in accordance with the sample selection in the document of the research. In the fourth section, the poems were scanned and examined one by one for the state category, each state suffix was identified in number, the identified state suffixes were categorized in tables and graphs by collecting the data obtained in terms of both function and task, and the frequency of use of the state suffixes, the arithmetic mean and percentage distribution of the state suffixes, and the functions and tasks in which the state suffixes are used were determined. As a result of all these data, it was seen that +Yalın, +A, +I, +DA, +DAN, +(n)In, +lA, +CA states have a total of 2427 state uses, 27 functions and 35 tasks, and it was concluded that the main function of Sisler Boulevard in terms of the state category is the state of interest and the intensity of complement use in terms of task.