Pre-service middle school mathematics teachers' mathematical knowledge for teaching in the context of functional thinking
Ortaokul matematı̇k öğretmen adaylarının fonksiyonel düşünme bağlamında matematik öğretme bilgilerinin ı̇ncelenmesi
- Tez No: 901092
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ IŞIL İŞLER BAYKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmanın amacı, ortaokul matematik öğretmeni adaylarının fonksiyonel düşünme bağlamında matematik öğretimi hakkındaki bilgilerini incelemektir. Bu amaçla çalışmada öğretmen adaylarının uzmanlık alan bilgileri, alan ve öğrenci bilgileri ve alan ve öğretme bilgilerine odaklanılmıştır. Çalışmanın katılımcıları, Ankara'da aynı devlet üniversitesinde lisans öğrencisi olan dört ortaokul matematik öğretmeni adayıdır. Veriler yaklaşık elli dakika süren yarı yapılandırılmış görüşmeler yoluyla toplanmıştır. Verileri analiz etmek için nitel yöntemler kullanılmıştır. Çalışmanın sonuçları, katılımcıların uzmanlık alan bilgisi açısından fonksiyonel düşünmeyi içeren her iki görevi de genellemede başarılı olduklarını göstermiştir. Katılımcılar sadece figürlerin yer aldığı Görev 1'de genelleme yaparken, çoğunlukla şekilden bağımsız olarak sayılara dayalı gerekçelendirmeler yapmışlardır. Gerçek yaşam durumlarını içeren Görev 2'de ise bağlama dayalı gerekçelendirmeler yapabilmişlerdir. Ancak, katılımcıların çoğu, görevlere birden fazla çözüm üretmekte zorlanmıştır. Alan ve öğrenci bilgisine ilişkin olarak, katılımcıların öğrencilerin verebileceği yanıtları tahmin etmede kısıtlı yorum yapabildikleri görülmüştür. Buna ek olarak, katılımcıların çoğu öğrenci yanıtlarını yorumlarken bu yanıtlara uygun yorumlar yapabilmiştir. Alan ve öğretme bilgisine ilişkin bulgulara bakıldığında, yanlış öğrenci yanıtlarında ve alt düzey doğru öğrenci yanıtlarında çoğu katılımcının öğrencileri daha üst düzeylere taşıyacak adımlar attığı, ancak üst düzey öğrenci yanıtlarında öğrencilerin fonksiyonel düşünmelerini geliştirecek adımlardan söz etmedikleri, bunun yerine öğrencinin yanıtını açıklamasına yönelik adımlar attıkları görülmüştür. Bulgulara dayalı olarak tartışma ve çıkarımlar sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the knowledge of middle school mathematics teacher candidates about teaching mathematics in the context of functional thinking. For this purpose, this study focused on the specialized content knowledge, knowledge of content and students, and knowledge of content and teaching of the teacher candidates. The participants of the study were four pre-service middle school mathematics teachers who were undergraduate students at the same public university in Ankara. The data were collected through semi-structured interviews lasting approximately fifty minutes. Qualitative methods were used to analyze the data. The results of the study showed that the participants were successful in generalizing both tasks involving functional thinking in terms of specialized content knowledge. While the participants made generalizations in the Task 1 involving only figures, they mostly made justifications based on numbers independent of the figure. They were able to make justifications based on context in the Task 2 involving real life situations. However, most of the participants had difficulty in producing more than one solution to the tasks. Regarding the knowledge of content and students, the participants were found to be able to make limited comments in predicting responses that the students might give. In addition, most of the participants were able to make comments in accordance with the student response in interpreting them. Regarding the findings about knowledge of content and teaching, it was seen that in wrong student responses and lower-level correct student answers, most participants took steps to take students to higher levels, but in higher-level student answers, they did not mention steps that would develop students' functional thinking, but instead took steps to have the student explain his/her answer. Discussion and implications were provided based on the findings.