How is the European Union securitizing climate change in the middle east?
Avrupa Bı̇rlı̇ğı̇ ortadoğu'da ı̇klı̇m değı̇şı̇klı̇ğı̇nı̇ nasıl güvenlı̇kleştı̇rı̇yor?
- Tez No: 901141
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DERYA GÖÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ortadoğu Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu tez, Suriye'yi bir vaka çalışması olarak alarak Orta Doğu ve Kuzey Afrika'da iklim değişikliği ve bölgesel istikrarsızlık arasındaki karmaşık ilişkiyi incelemekte ve Avrupa Birliği'nin bu bağlantıya olan yaklaşımı değerlendirilmektedir. Avrupa Birliği'nin tepkisi, Avrupa Komşuluk Politikası ve Akdeniz İçin Birlik gibi politikaları ve stratejik çerçeveleri aracılığıyla incelenmekte ve daha geniş güvenlik ve dış politika hedeflerinin bir parçası olarak iklim sorunlarını güvenlikleştirilmesine önem verildiği belirtilmektedir. Tez, raporların ve politika dokümanlarının ayrıntılı analizi yoluyla AB'nin MENA bölgesine nasıl müdahil olduğu ve iklimi nasıl güvenlikleştirdiğini değerlendirmektedir. Bu bağlamda, bu çalışma AB'nin bölgesel istikrar ve iş birliğini desteklerken iklim değişikliğinin olumsuz etkilerini indirgeme çabalarına odaklanmaktadır. Çalışma, AB'nin acil insani ihtiyaçları ele alma ve sürdürülebilir kalkınma ve çevresel iş birliği yoluyla uzun vadeli dayanıklılığı destekleme şeklindeki ikili yaklaşımının altını çizmektedir. Bu kapsamlı inceleme, AB'nin Orta Doğu'da iklim değişikliği ve güvenlik arasındaki karmaşık etkileşimi yönetme konusundaki strateji ve politikalarının etkinliğine ilişkin bir görüş sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the complex relationship between climate change and regional instability in the Middle East and North Africa (MENA), by focusing on Syria, and assesses the European Union's approach to this nexus. The European Union's reaction is examined through its policies and strategic frameworks, such as the European Neighbourhood Policy (ENP) and the Union for the Mediterranean (UfM), highlighting its securitization of climate issues as part of its broader security and foreign policy objectives. Through a detailed analysis of reports and policy documents, the thesis assesses how the EU has engaged in the MENA region and securitized the climate. In this context, this study focuses on the Union's efforts to mitigate the negative impacts of climate change while promoting regional stability and cooperation. The study underlines the EU's dual approach of addressing urgent humanitarian needs and supporting long-term resilience through sustainable improvement and environmental cooperation. This comprehensive analysis provides insights into the assessment of the effectiveness of the EU's strategies and policies in managing the complex interplay between climate change and security in the Middle East.