The impacts of green energy policies on renewable energy startups in Türkiye
Yeşil enerji politikalarının Türkiye'deki yenilenebilir enerji girişimleri üzerindeki etkileri
- Tez No: 901203
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR DERİN GÜRE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Siyasal Bilimler, Science and Technology, Political Science
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilim ve Teknoloji Politikası Çalışmaları Anabilm Dalı
- Bilim Dalı: Bilim ve Teknoloji Politikası Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bu çalışma, Türkiye'nin yeşil enerji politikalarının yenilenebilir enerji girişimleri üzerindeki etkilerini anlamayı amaçlamaktadır. Yeşil enerji politikaları son yıllarda önemli bir politika alanı haline gelmiştir (Pegels et al., 2017). Özellikle, iklim değişikliğinin dünya genelinde artan etkileri, bu alana olan ilginin artmasında önemli bir rol oynamaktadır. Enerjideki fosil yakıt kullanımı başlıca nedenlerindendir. Ancak, çoğu ülke değişen enerji tüketim davranışları, yeşil enerji politikaları ve çevre dostu teknolojilerle dünyayı daha iyi hale getirmeye çalışmaktadır. Türkiye de yeşil enerji konusunda önemli adımlar atmıştır. Yenilenebilir enerji kapasitesini artırırken, AB Yeşil Mutabakatı ile uyumlu yeni politikalar geliştirmektedir. Ülkenin yenilenebilir enerji kapasitesi önemli ölçüde artarken, yenilenebilir enerji girişimlerinin ekosistemi de büyümüştür. Türkiye'deki yeşil enerji politikalarının yenilenebilir enerji girişimleri üzerindeki etkileri, yarı yapılandırılmış görüşmeler yoluyla yürütülen tümevarımsal akıl yürütmeye dayalı yorumlayıcı bir fenomenoloji analizi yoluyla incelenmiştir. Çalışmanın sonucunda politika geri bildirim mekanizması, finansal destek politikaları, yönetimsel zorluklar ve bürokratik gecikmeler odağında politika önermeleri geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to understand the effects of Türkiye's green energy policies on renewable energy startups. Green energy policies have become an important policy area in recent years (Pegels et al., 2017). In particular, the increasing effects of climate change worldwide play an important role in increasing interest in this area. Energy use and the type of energy sources used are some of the main reasons for all this. However, most countries are trying to improve the world by changing energy consumption behaviors, green energy policies, and environmentally friendly technologies. Türkiye has also taken significant steps in the green energy transition. While increasing its renewable energy capacity, Türkiye is developing new policies in line with the EU Green Deal, such as Türkiye's Green Deal Action Plan. While the country's renewable energy capacity has increased significantly to 30.642,66 MW, the ecosystem of renewable energy startups has also grown. The effects of green energy policies on renewable energy startups in Türkiye were examined through an interpretative phenomenology analysis based on inductive reasoning conducted through semi-structured interviews. As a result of the study, policy recommendations were developed focusing on policy feedback mechanisms, financial support policies, administrative difficulties, and bureaucratic delays.