How to teach grammar through focus on form: Investigating the practices by teacher trainees
Biçim-anlam odaklı dilbilgisi öğretimi yoluyla dil bilgisi nasıl öğretilir: Öğretmen adaylarının uygulamalarının incelenmesi
  1. Tez No: 901299
  2. Yazar: ALPER ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHLİSE COŞGUN ÖGEYİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
Bu çalışma, Yabancı Dil olarak İngilizce (EFL) bağlamında dilbilgisi öğretiminin yerini ele alarak yenilikçi dilbilgisi öğretim yaklaşımlarını ve bunların etkinliğini incelemektedir. Çalışmanın temel amacı, öğretmen adaylarını modern dilbilgisi öğretim metodolojileri konusunda eğitmek ve bu yaklaşımlar ile tekniklere yönelik görüşlerini değerlendirmektir. İkinci olarak, çalışma geleneksel ve çağdaş dilbilgisi öğretim stratejilerinin kapsamlı bir incelemesini sunarak, öğretmen adaylarının yenilikçi pedagojik becerilerle donatılmasının önemini vurgulamaktadır. Bu amaçlara ulaşmak için çalışma bir eylem araştırması modeli kullanmış ve nicel ve nitel verileri birleştiren çeşitleme yaklaşımı benimsemiştir. Veriler, anket ve yarı yapılandırılmış bir görüşme aracılığıyla toplanmıştır. Çalışma, Trakya Üniversitesi'nde dördüncü yılını tamamlayan 73 öğretmen adayı (n = 73) üzerinde gerçekleştirilmiş olup, katılımcılar Dilbilgisi Öğretim Yöntemleri dersi ve Öğretim Uygulaması dersi almışlardır. Değerlendirme aşamasında, öğretmen adaylarının farklı dilbilgisi öğretim teknikleri hakkındaki görüşleri analiz edilmiştir. Çalışmanın temel bileşeni, biçim-anlam odaklı dilbilgisi öğretimi çerçevesinde çeşitli öğretim tekniklerinin karşılaştırılmasıdır. Bu bağlamda çalışmanın, ilgili araştırmaların sınırlı olduğu EFL bağlamındaki uygulanabilirliğini ve etkinliğini belirlemeyi hedeflemektedir. Bu yaklaşımlar ve teknikler aracılığıyla, çalışma mevcut EFL araştırmalarındaki boşlukları doldurmayı ve öğretmen eğitim programlarına değerli bilgiler sağlamayı amaçlamaktadır. Çalışma bulguları, öğretmen adaylarının tüm dilbilgisi öğretim tekniklerini faydalı ve motive edici bulduklarını göstermiştir. Öğretmen adaylarının bu tür olumlu düşüncesi, farklı ortamlarda farklı olası problemlerin oluşması durumunda bu tür dilbilgisi öğretim yöntemlerinin uygun çözümler sunabileceği düşüncesinden kaynaklı olabilir. Bu nedenle çalışma bulguları, öğretmen adaylarının gelecekte mesleklerinde, araştırma sürecinde edindikleri bilgileri etkin bir biçimde kullanabileceklerini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study addresses the setting of grammar instruction in English as a Foreign Language (EFL) by examining innovative approaches and techniques to teaching grammar and their effectiveness. In this context, the primary aim of the study is to train teacher trainees in contemporary grammar teaching methodologies and to evaluate their opinions towards these approaches and techniques. Secondly, the study provides a comprehensive review of traditional and contemporary grammar instruction strategies, emphasizing the need for teacher trainees to be equipped with innovative pedagogical skills. To reach these aims, the study used an action research model and employed a triangulation approach, combining quantitative and qualitative data through the administration of a questionnaire and a semi-structured interview. The study concentrated on senior ELT students (n = 73) who took part in the Grammar Teaching Approaches course and Teaching Practicum course in their fourth year at Trakya University. In the evaluation phase, teacher trainees' perspectives on different techniques to teaching grammar were analyzed. As the key component of the study is the comparison of various instructional techniques within the framework of form-focused instruction, this study seeks to determine its applicability and efficacy within the EFL context, where relevant research is limited. By exploring these approaches and techniques, the study aims to fill gaps in current EFL research and provide valuable insights for teacher training programs. The results showed that the teacher trainees found all grammar teaching techniques equally useful and motivating. This finding may be indicating that the participants of the study were aware that different contexts and different problems may require a variety of solutions; therefore, they were eager to learn and try all techniques to add them to their repertoire of teaching techniques and use them in the future depending on their context.