Sibirya Bölgesi Türk halk inançları ve Şamanizm
Turkic folk beliefs of the Siberian Region and Shamanism
  1. Tez No: 901300
  2. Yazar: ASLI EĞEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYRETTİN İHSAN ERKOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Şamanizm, Türk halklarının ilk dini inançlarını ifade eden terimlerden biridir. Animist ve totemist Türk toplulukları, her varlığa bir ruh atfetmiş ve bu ruhlarla iletişime geçmek amacıyla şaman adı verilen din adamlarını ortaya çıkarmıştır. Şamanizm, şamanın trans haline geçerek evrenler arasında seyahat etmesini, tanrılar ve ruhlarla görüşmesini ve insanlar ile tanrılar arasında aracılık yapmasını içerir. Şaman, trans halinde tanrılarla iletişim kurarak onların insanların lehine hareket etmelerini sağlamak amacıyla ikna eder ve böylece ruhların ve tanrıların desteğini elde etmeye çalışır. Sibirya bölgesi geniş yüzölçümü ve dünyanın geri kalanından uzaklığı nedeniyle izole kalmış ve bu durum bölgenin inanç ve kültürlerinin günümüze kadar ulaşmasını sağlamıştır. Bu coğrafi izolasyon Sibirya'nın geleneksel inançlarının ve kültürel öğelerinin korunmasına ve gelişmesine olanak tanımıştır. En eski dönemlerden itibaren var olan ayinlerini, kullandıkları materyalleri ve kurbanları adayarak saygıyla taptıkları tanrıları, Sibirya bölgesinin izolasyonu sayesinde günümüze kadar ulaştırabilmişlerdir. Bu geleneksel ritüeller ve kültürel öğeler, tarih boyunca sürekliliğini korumuş ve bölgenin zengin kültürel mirasının bir parçası olarak günümüze kadar taşınmıştır.
Özet (Çeviri)
Shamanism a term that refers to the early religious beliefs of Turkish peoples. Animist and totemist Turkish communities attributed a spirit to every entity and created religious figures known as shamans to communicate with these spirits. Shamanism involves the shaman entering a trance state to travel between worlds, interact with gods and spirits, and mediate between humans and deities. In a trance state, the shaman communicates with the gods to persuade them to act in favor of humans, thereby seeking to gain the support of spirits and gods. The Siberian region, due to its vast expanse and isolation from the rest of the world, has remained isolated, which has allowed its beliefs and cultures to persist to this day. This geographical isolation has facilitated the preservation and development of Siberia's traditional beliefs and cultural elements. From the earliest times, they have been able to maintain their rituals, materials used, and deities to whom they have shown reverence through offerings and sacrifices, thanks to the region's isolation. These traditional rituals and cultural elements have preserved their continuity throughout history and have been carried into the present as part of the region's rich cultural heritage.