Türkiye'de servet üzerinden alınan vergilerin ekonomiye etkileri
Effects of taxes on wealth on the economy in Türkiye
- Tez No: 901370
- Danışmanlar: PROF. DR. BİNHAN ELİF YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Servet vergileri, ülkelerin gelir sağlamada, makroekonomik hedeflerine ulaşmasında, gelir eşitsizliğine yönelik girişimlerinde oldukça önemli bir araç olarak işlev görmektedir. Bu doğrultuda servet vergileri özellikle son yıllarda daha da önem kazanmış ve ülkelerin ekonomilerinde oldukça önemli bir yer edinmiştir. Bu çalışma servet vergisinin Türkiye ekonomisindeki yerini ve makroekonomik faktörler üzerindeki etkilerini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Bu çalışmada servet vergisinin 2004-2023 yılları arasında döviz kuru, enflasyon ve GSYİH üzerindeki etkisi ekonometrik analizlerle ortaya konulmuştur. Elde edilen sonuçlar servet vergisinin bu değişkenler üzerindeki anlamlı ve pozitif bir etkisinin olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Wealth taxes can be considered as a very important tool for countries in generating revenue, achieving their macroeconomic goals and initiatives towards income inequality. In this direction, wealth taxes have gained more importance especially in recent years and have gained a very important place in the economies of countries. Accordingly, this study aims to reveal the place of wealth tax in the Turkish economy and its impact on macroeconomic factors. Accordingly, the study analyzes the impact of wealth tax on exchange rate, inflation and GDP between 2004 and 2023 through econometric analysis. The results show that wealth tax has a significant and positive effect on these variables.