Kurumsal risk yönetimi ve enerji sektöründe faaliyet gösteren bir işletme uygulaması
Enterprise risk management and a business application operating in the energy sector
- Tez No: 901369
- Danışmanlar: PROF. DR. DUYGU ANIL KESKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
İşletmelerin faaliyet gösterdiği çevrede sürekli ve hızlı değişimler yaşanmaktadır. Değişimlere uyum sağlayabilmek için risklerin etkili yönetilmesi ve düzenli denetimler yapılması gerekmektedir. Bu çalışmanın amacı risk yönetimi ile iç denetim hakkında inceleme yapmaktır. Çalışmada bir şirkete ait risk tabloları oluşturularak ilerleme kaydedilmiştir. Ulaşılan sonuçlara göre iç denetim, kurumsal risk yönetiminin ne kadar etkili olduğu konusunda yönetime güvence vermektedir. İşletmelerin iç ve dış çevresinde yaşanan gelişmelere paralel olarak düzenli aralıklarla risk değerlendirmesi yapması gerektiği çalışmanın sonuçları arasındadır.
Özet (Çeviri)
There are constant and rapid changes in the environment in which businesses operate. In order to adapt to changes, risks must be managed effectively and regular audits must be conducted. The purpose of this study is to examine risk management and internal audit. In the study, progress has been made by creating risk tables for a company. According to the results obtained, internal audit provides assurance to the management about how effective risk management is. It is among the results of the study that businesses should conduct risk assessments at regular intervals in parallel with the developments in their internal and external environments.