Multipl primer akciğer kanserlerinde 7. ve 8. TNM evreleme arasındaki sağkalım farklılığının analizi
Analysis of difference between survivals in seventh and eighth editions of TNM staging in resectable multiple primary lung cancers (MPLC)
  1. Tez No: 901387
  2. Yazar: ELÇİN ERSÖZ KÖSE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CANSEL ATİNKAYA BAYTEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Cerrahisi, Thoracic Surgery
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Giriş: Çoklu primer akciğer kanseri (MPAK) olgularının evrelenmesi ve tedavinin planlanması hastalığın prognozu açısından büyük önem taşımaktadır. Akciğer lezyonunun boyutu (T) ve lenf nodu durumu (N), akciğer kanserli hastalarda prognozun en güvenilir göstergelerindendir. Bu çalışmada küratif radikal cerrahi uygulanan MPAK'de yedinci ve sekizinci evrelemenin sağkalım analizinde T ve N durumunda sağkalım farkı olup olmadığını değerlendirdik. Yöntemler: Ocak 2000 ile Nisan 2016 tarihleri arasında kliniğimizde MPAK tanısı alan toplam 55 hasta retrospektif olarak tarandı. Bu hastalar 2 ana gruba ayrıldı: 20 senkron ve 35 metakron akciğer kanseri. Her iki grup için sağkalımlar, ilk operasyondaki tümör boyutları, evreler, lenf nodu varlığı, histopatolojik tip ve tümör lokalizasyonu dikkate alınarak TNM evreleme sistemlerinin hem yedinci hem de sekizinci baskısına göre hesaplandı. Bulgular: Çalışmamızda senkron akciğer kanserlerinde uygulanan ikili karşılaştırma testi sonuçlarına göre TNM7 evreleme sisteminde tümör boyutları ve evreleri arasında sağkalım açısından istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmuştur (p0,05). Metakron akciğer kanserlerinde ikili karşılaştırma testi sonuçlarına göre hem TNM7 hem de TNM8 evreleme sistemlerinde tümör boyutu ve evreler arasında sağkalım açısından istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Introduction: Staging of multiple primary lung cancer (MPLC) cases and planning the treatment are of great importance in terms of the prognosis of the disease. Size of lung lesion (T) and lymph node status (N) are of the most reliable indicators of prognosis in patients with lung cancer. In this study, we evaluated whether there was a survival difference in T and N status in the survival analysis of the seventh and eighth edition of staging in MPLC who underwent curative radical surgery. Methods: A total of 55 patients diagnosed with MPLC in our clinic between January 2000 and April 2016 were retrospectively screened. These patients were divided into 2 main groups: 20 synchronous and 35 metachronous lung cancers. Survivals for both groups were calculated according to both the seventh and eighth edition of TNM staging systems (TNM7 and TNM8), taking into account the tumor sizes at first operation, stages, lymph node presence, histopathological type, and tumor localization. Results: In our study, a statistically significant difference was found in terms of survival between tumor sizes and stages in TNM7 staging system, according to the results of the pairwise comparison test applied in synchronous lung cancers (p0.05). In metachronous lung cancers, no statistically significant difference was found in terms of tumor size and survival between stages in both TNM7 and TNM8 staging systems according to the results of the pairwise comparison test (p>0.05).