Evlilik doyumunun yordayıcısı olarak evli bireylerin ilişkilerinde güç paylaşımı ve evlilik rol beklentileri
Power sharing in the relations of married individuals and role expectations for marriage as a predictive of marriage satisfaction
- Tez No: 901431
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HABİB HAMURCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu araştırmada, evli bireylerin ilişkilerinde güç paylaşımı ve evlilik rol beklentilerinin evlilik doyumunu yordayıp yordamadığı incelenmiştir. Bunun yanında, güç paylaşımı, evlilik rol beklentileri ve evlilik doyumunun katılımcıların demografik özelliklerine göre anlamlı farklılık gösterip göstermediği de araştırılmıştır. Bu doğrultuda araştırma, nicel araştırma yöntemlerinden olan ilişkisel tarama modelinde yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemini uygun/ elverişli (convenience) örnekleme yöntemiyle Türkiye'nin çeşitli illerinden seçilen toplam 411 evli birey oluşturmaktadır. Araştırma verileri, Kişisel Bilgi Formu, Çift İlişkilerinde Güç Paylaşım Ölçeği, Evlilik Rol Beklentileri Ölçeği ve Evlilik Yaşamı Ölçeğini içeren çevrimiçi bir anket formu kullanılarak toplanmıştır. Elde edilen verilerin analizinde SPSS v26 programı kullanılmıştır. Araştırmada gerçekleştirilen korelasyon analizi sonucunda, evlilikte güç paylaşımı ve eşitlikçi rol beklentileri ile evlilik doyumu arasında pozitif ve anlamlı ilişki olduğu tespit edilmiştir. Diğer taraftan, geleneksel rol beklentileri ile evlilik doyumu arasında negatif yönde bir ilişki olsa da bu ilişkinin anlamlı olmadığı görülmüştür. Regresyon analizi sonuçları ise evlilikte güç paylaşımın evlilik doyumunu pozitif yönde ve anlamlı olarak yordarken, rol beklentilerinin evlilik doyumu üzerinde yordayıcı bir etkisinin olmadığını göstermiştir. Ayrıca, araştırmada gerçekleştirilen t-testi ve ANOVA analizleri sonucunda, rol beklentilerinin cinsiyet, eğitim durumu, evlenme şekli, evlilik süresi ve çocuk sahibi olma durumuna göre anlamlı farklılıklar gösterdiği tespit edilmiştir. Bunun yanında, güç paylaşımı ve evlilik doyumu düzeylerinin de çocuk sahibi olma durumuna göre anlamlı farklılaştığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examined whether power sharing and marital role expectations in the relationships of married individuals predicted marital satisfaction. Additionally, it was investigated these variables significantly differed according to the demographic characteristics. Accordingly, this quantitative research was conducted in the relational screening model. The sample of the study consists of a total of 411 married individuals selected from various provinces of Turkey using the convenience sampling method. Research data were collected using an online survey form including the Personal Information Form, the Power Sharing Scale in Couple Relationships, the Marital Role Expectations Scale and the Marital Life Scale. SPSS v26 program was used to analyze the data obtained. Correlation analysis results showed that there was a positive and significant relationship between power sharing and egalitarian role expectations in marriage and marital satisfaction. On the other hand, although there was a negative relationship between traditional role expectations and marital satisfaction, this relationship was not found to be significant. Regression analysis results showed that while power sharing in marriage positively and significantly predicted marital satisfaction, role expectations did not have a predictive effect on marital satisfaction. Additionally, as a result of the t-test and ANOVA analyzes, it was determined that role expectations showed significant differences according to gender, educational status, type of marriage, duration of marriage and having children. In addition, it was determined that power sharing and marital satisfaction levels differ significantly according to the status of having children.