Tıpta uzmanlık öğrencilerinin iş doyumu ile nikotin bağımlılık düzeyleri arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Job satisfaction of medical specialty students difference between nicotine dependence levels evaluation of the relationship
- Tez No: 901497
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ALTUNTAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Bu çalışmada amaç tıpta uzmanlık öğrencilerinin nikotin bağımlılık düzeyleri ile iş doyumları arasındaki olası ilişkiyi ortaya çıkartmaktır. Gereç ve Yöntem: Tek merkezli olarak planlanan araştırma Sağlık Bilimleri Üniversitesi İstanbul Bağcılar Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde çalışan toplam 302 tıpta uzmanlık öğrencisi içinden araştırmaya dahil edilme kriterlerini karşılayan 150 tanesi ile yapılmıştır. Bu çalışmada verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistiksel metotların (ortalama, standart sapma, sıklık ve yüzde dağılımları) yanı sıra Shapiro–Wilk normallik testi ile değişkenlerin dağılımına bakılmıştır. Normal dağılım gösteren değişkenlerin çoklu grup karşılaştırmalarında tek yönlü varyans analizi, alt grup çalışmalarında Tukey çoklu karşılaştırma testi, ikili grupların karşılaştırılmasında bağımsız Student's t testi, normal dağılım göstermeyen değişkenlerin çoklu grup karşılaştırmalarında Kruskal Wallis testi, alt grup çalışmalarında Dunn's çoklu karşılaştırma testi, ikili grupların karşılaştırılmasında Mann Whitney U testi, nitel verilerin karşılaştırmalarında ki-kare testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to reveal the possible relationship between nicotine addiction levels and job satisfaction of medical specialty students. Materials and Methods: The research, planned as a single center, will be conducted with a total of 302 medical specialty students working at the University of Health Sciences Istanbul Bağcılar Health Application and Research Center, and those who meet the inclusion criteria. In this study, in addition to descriptive statistical methods (mean, standard deviation, frequency and percentage distributions) in evaluating the data, the distribution of variables will be examined with the Shapiro–Wilk normality test. One-way analysis of variance in multiple group comparisons of normally distributed variables, Tukey's multiple comparison test in subgroup studies, independent Student's t test in comparison of paired groups, Kruskal Wallis test in multiple group comparisons of non-normally distributed variables, Dunn's multiple comparison test in subgroup studies, and Mann Whitney U test and chi-square test will be used in comparisons of qualitative data.