تأثير إستراتيجيات التسويق على إداء الشركات المتوسطة والصغيرة (دراسة حالة الشركات المتوسطة والصغيرة في مدينة بغداد- العراق)
Pazarlama stratejilerinin orta ve küçük ölçekli şirketlerin performansına etkisi: Bağdat-Irak'taki küçük ve orta ölçekli şirketlere ilişkin bir örnek olay
  1. Tez No: 935056
  2. Yazar: ABDULMOHAİMEN FARİS ABBAS
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESSİA RİES AHMED ABU RIES
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finans ve Bankacılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu araştırma, pazarlama yapısının (ürün, fiyat ve promosyon) rolünü ve bunun Bağdat şehrinde orta ve küçük Iraklı şirketlerin performansını artırmadaki etkisini bilmeyi amaçlamaktadır. Çalışma, tanımlayıcı analitik yaklaşıma dayanmaktadır. Bu, sınıflandırılması, analiz edilmesi ve teorik bileşenlerin geliştirilmesi amacıyla daha önce yapılan çalışmalara ve araştırmalara başvurularak yapılmıştır. Araştırma, Bağdat kentindeki orta ve küçük şirketler üzerinde gerçekleştirilmiştir. Şirket yöneticisinin temsil ettiği üst yönetimin görüşleri alındı. Şirketin müdür yardımcısı, ve bölüm yöneticileri tarafından temsil edilen orta yönetim, genel olarak tüm bölümleri kapsar. Araştırmanın örneklemini üst düzey yönetim ve orta düzey yöneticiler temsil etmekte olup, 45 adet formdan oluşmaktadır. Veriler istatistik paket programı (SPSS) kullanılarak analiz edilmiştir. Korelasyon katsayısı ve standart sapma, araştırma değişkenleri arasındaki korelasyon ve etki ilişkilerini gösterir. Araştırmanın sonuçları, bağımsız değişken (ürün) arasında pozitif, istatistiksel olarak anlamlı bir korelasyon olduğunu ve şirketlerin performansı üzerindeki etkisinin boyutunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to elucidate the role of the marketing mix comprising product, price, and promotion—and its impact on the enhancement of Iraqi SMEs' performance within the city of Baghdad. Employing a descriptive-analytical methodology, the study draws upon prior research and analyses to classify and synthesize theoretical foundations. The research encompasses SMEs in Baghdad, garnering insights from top-tier management, including company directors and assistant directors, as well as middle management, such as department heads. Data collection was facilitated through a questionnaire, with the sample comprising senior and middle management, amounting to 45 forms. The data analysis was executed utilizing the Smart-PLS, with the correlation coefficient and standard deviation employed to elucidate the relationships and effects among the study variables. The findings reveal a statistically significant positive correlation between the independent variable product and its influence on the performance of companies.