Lübnan'lı Paul Massad'ın Suriye ve Lübnan'da Osmanlı Devleti adlı eserinin tercümesi ve değerlendirmesi
Translation and evaluation of Paul Massad's work 'The Ottoman Empire in Syria and Lebanon'
- Tez No: 901624
- Danışmanlar: PROF. DR. BAHATTİN GENCAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Yazar bu kitabında Osmanlı İmparatorluğu'nun Lübnan ve Suriye'deki hakimiyeti sırasında meydana gelen olaylardan, bunların sebep ve sonuçlarından, olayların yer ve zamanından, olayların kahramanlarından kronolojik bir sıralama içinde bahsetmektedir. Osmanlı İmparatorluğu'nun gücünün Şam Diyarı'nda ne zaman ortaya çıktığını ve yerel unsurların hem birbirleriyle hem de Osmanlı Devleti ile yaşadığı güç rekabetini gözler önüne sermektedir. Osmanlı İmparatorluğu'nun diğer dinlere olan sempatisini, Lübnan ve Suriye'deki krizleri sona erdirmek için Osmanlı İmparatorluğu'nun nasıl mücadele ettiğini ortaya koymaktadır. Bu krizleri bölgeye müdahale etmek için fırsat gören Fransa ve Birleşik Krallık yönetimlerinin diplomat ve asker göndererek Osmanlı İmparatorluğunun içişlerine karışmaları ve bölgede etkili olmaları anlatılmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this book, the author talks about the events that took place during the Ottoman Empire's rule in Lebanon and Syria, their causes and consequences, the place and time of the events, and the heroes of the events in a chronological order. It reveals when the power of the Ottoman Empire emerged in the Land of Damascus and the power competition that local elements experienced both with each other and with the Ottoman Empire. It reveals the Ottoman Empire's sympathy for other religions and how the Ottoman Empire struggled to end the crises in Lebanon and Syria. It is explained that the governments of France and the United Kingdom, who saw these crises as an opportunity to intervene in the region, intervened in the internal affairs of the Ottoman Empire by sending diplomats and soldiers and became influential in the region.