Bolu Erkek Öğretmen Okulu
Bolu Men's Teacher's School
  1. Tez No: 901625
  2. Yazar: FEVZİ BARIŞ KURTBASAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FAHRİ KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Tarih, Education and Training, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Eğitim tarih boyunca toplumların yaşantısında etkili son derece etkili olmuştur. Tarih boyunca eğitimin yapı taşı olan kişilerin yetiştirilmesi büyük önem arz etmiştir. Türk toplumunda modern yöntemlerle eğiticinin yetişmesi konusu ilk defa Osmanlı Devleti'nde Maarif-i Umumiye Nizamnamesi ile başlamıştır. Cumhuriyetin ilan edilmesiyle ulus devletin inşasında eğitimin ve eğiticinin rolü önplana çıkmıştır. Bu konuda pekçok adım atılmış, ilk köy öğretmen mekteplerinden başlayan süreç köy enstitülerine kadar uzanmıştır. Köy Enstitüleri kapatıldıktan sonra ülke genelinde öğretmen ihtiyacını karşılamak için Öğretmen Okulları açılmıştır. Çalışmanın odak noktasını öğretmen okulları özelinde Bolu Erkek Öğretmen Okulu oluşturmaktadır. Köklü bir eğitim kültürünün bulunduğu Bolu'da açılan Okul 1 Aralık 1948 tarihinde resmi olarak eğitim öğretim faaliyetlerine başlamıştır. Öğretmen okullarında köy enstitülerinde uygulanan eğitim ekolünü benimsenmiştir. Bu eğitim programının uygulandığı okulda öğrenciler mesleki bilgilerin yanı sıra tarım, sanat, spor gibi branşlarda da eğitim almışlardır. Bolu ve ülke eğitimine önemli katkılarda bulunan Okul'un 1975 yılında eğitim öğretim faaliyetleri sona erdirilmiştir. Çalışma'da okulun işleyişi, dersleri, yönetim kadroları, kültürel ve sosyal aktiviteleriyle ekonomik faaliyetler incelenmiştir. Araştırma'da nitel araştırma yöntemine dayalı doküman incelemesi yapılmıştır. Çalışma'da alan yazına ait kaynakların yanı sıra arşiv belgelri, süreli yayınlar, tetkik eserler, tezler ve anılara başvurulmuştur.
Özet (Çeviri)
The influence of education has been profoundly significant throughout the history of societies. The training of individuals who form the cornerstone of education has always been of great importance. In Turkish society, the issue of training educators using modern methods first began in the Ottoman Empire with the Maarif-i Umumiye Regulation. After the proclamation of the Republic, the role of education and educators in the construction of the nation-state became prominent. Numerous steps were taken in this regard, starting from the first village teacher schools and extending to the Village Institutes. After the closure of the Village Institutes, Teacher Schools were established nationwide to meet the demand for teachers. This study focuses specifically on Bolu Boys' Teacher School within the context of teacher schools. The school, which was established in Bolu, a city with a deep-rooted educational culture, officially began its educational activities on December 1, 1948. The school adopted the educational model applied in the Village Institutes. At the school, students received training not only in professional knowledge but also in fields such as agriculture, arts, and sports. The school, which made significant contributions to education in Bolu and the country, ceased its educational activities in 1975. This study examines the school's operation, courses, administrative staff, cultural and social activities, as well as economic activities. A qualitative research method based on document analysis was employed in this research. In addition to the sources from the relevant literature, archival documents, periodicals, monographs, theses, and memoirs were consulted in this study.