İklim değişikliği paralelinde AB yeşil mutabakatı ve Türkiye üzerine olası ekonomik etkileri
EU green deal in parallel with climate change and its possible economic impacts on Turkey
  1. Tez No: 901634
  2. Yazar: FATİH CERYAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SUNA MUĞAN ERTUĞRAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Çalışma konusunun seçilmesinin iki önemli nedeni vardır Bunlardan ilki AB yeşil mutabakatının İklim değişikliği ile mücadele çabaları bağlamında atılan son adım olması bir diğeri ise mutabakat çerçevesinde ele alınan başlıklar ve atılması düşünülen adımlar çerçevesinde yakın gelecekte İklim değişikliğiyle mücadele ve sürdürülebilirlik hedeflerinin ne yönde gelişebileceğini anlama çabasıdır. Mutabakat görece çok yeni olduğundan atılması düşünülen adımların AB ticaret ortağı üçüncü ülkeleri ne yönde etkileyeceği belirsizliğini korumaktadır. Bununla birlikte yeni üretim teknolojilerinin geliştirilmesi ve küresel standardizasyonların belirlenmesi anlamında yakın geleceği şekillendirme potansiyeli taşımakta olduğu açıktır.Diğer yandan Sınırda Karbon Düzenleme Mekanizması (SKDM) gibi mevcut emisyon ticaret sistemine ek uygulamaların AB ticaret ortakları ve üçüncü ülkeleri Avrupa Yeşil Mutabakatı çerçevesine atılacak adımları daha yakından takip etmeye ve kimi mevzuat değişikliklerine zorlayacağı görülmektedir. Çalışma sırasında karşılaşılan güçlüklerden en önemlisi AYM sürecinin çıktı sonuçlarına ilişkin bir değerlendirme yapabilme imkanının pek mevcut olmamasıdır. Zira her ne kadar iklim değişikliği konusu ve bu konuda atılan adımlar Dünya gündemine yeni girmiş olmamakla birlikte AYM hem kapsam hem muhteviyat açısından ele alındığında ekonominin ve çevre politikalarının topyekün ele alındığı detaylı ve kapsamlı yasal mevzuat değişikliklerinin yanı sıra uygulama sonuçlarının da gözden geçirildiği çok daha dinamik bir süreci içeren uygulamaları kapsamaktadır.
Özet (Çeviri)
The selection of the research topic is motivated by two significant reasons. The first reason is that the European Green Deal represents the latest initiative in the ongoing efforts to combat climate change. The second reason is the desire to understand how the goals for combating climate change and achieving sustainability might evolve in the near future, within the framework of the Green Deal's priorities and the proposed steps. Since the Green Deal is relatively new, the potential impact of the proposed actions on the European Union's (EU) trading partners in third countries remains uncertain. However, it is evident that the Green Deal holds the potential to shape the future, particularly in terms of developing new production technologies and establishing global standards. Moreover, additional measures such as the Carbon Border Adjustment Mechanism (CBAM), which complements the existing emissions trading system, are likely to compel the EU's trading partners and third countries to closely monitor the steps taken under the European Green Deal and to implement necessary legislative changes. One of the main challenges encountered during this study is the lack of opportunity to evaluate the outcomes of the European Green Deal process. Although the issue of climate change and the steps taken to address it are not new to the global agenda, the Green Deal encompasses a more dynamic process that includes detailed and comprehensive legal regulatory changes as well as the review of implementation outcomes, considering the economy and environmental policies as a whole.