Akıl hastalığı nedeni ile boşanma üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 90168
  2. Yazar: LEYLA ÇAKICI GERÇEK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. JALE BAFRA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
79 V. ÖZET Medenî Kanun'un yürürlüğe girmesinden bu yana, akıl hastalığı ile boşanmanın düzenlendiği MK 133. maddede herhangi bir değişiklik yapılmamıştır. Oysa, Kanun'un yürürlüğe girdiği günden, günümüze kadar, dünyada bilim, teknik ve insan haklan gibi pek çok alanda, hızlı değişim ve gelişimler yaşanmıştır. Ülkemizin de bu değişimlerden etkilenmemesine imkan yoktur. Bu çalışmaya akıl hastalığı nedeni ile boşanma üzerine bir araştırma yapmak amacı ile başlanmıştır. Çalışmaya başlanırken, akıl hastalığı nedeni ile boşanmanın düzenlendiği Medenî Kanun'un 133. maddesinde bir değişiklik yapılması gerekip gerekmeyeceği, eğer gerekecekse, bunun hangi konuları kapsayacağının belirlenmesi hedeflenmiştir. Bu amaçla, konu ile ulaşılabilen tüm kaynaklar taranmış, MK'nin 133. maddesinin şartlarına ve uygulanışına ilişkin doktrindeki görüşler ve Yargıtay kararları incelenmiştir. Konu ile ilgili bir anket hazırlanmıştır. Hazırlanan anket yüz yirmi kişilik bir gruba uygulanmıştır. Yaptığımız anketle; evlilik ortamının akıl hastası eş için uygun olmadığı, akıl hastalığının devam etmesi için aranan Uç yıllık sürenin uzun olduğu ve alkol bağımlılığı, tedavi edilemeyen bulaşıcı hastalıklar, uyuşturucu madde kullanım alışkanlığının ve kısırlığın da birer boşanma nedeni sayılması gerektiği sonuçlarına ulaşılmıştır. Bu bulguların ışığında, akıl hastalığı nedeni ile boşanma hakkının hasta eşe de tanınması gerektiğine ve akıl hastalığının üç yıl devam etmesi şartının gereksizliğine ve başka hastalıkların da madde kapsamına katılabileceği sonuçlarına ulaşılmıştır. MK 133. maddede gereken değişikliklerin yapılması sonucunda, bu maddeye dayanılarak açılması gereken boşanma davalarında, diğer boşanma nedenlerine başvurma ihtiyacı duyulmayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
80 VI. SUMMARY Since the code of civil law has been into effect, there hasn't been any change on divorce due to mental illness (CL 133). However, since this law was put into effect, there has been a lot of changes in lots of fields, such as science, technology and human rights. It's impossible for our country, not to be effected by these changes. This research had been started due to mental illness which led to filing divorce cases. When starting this work, it is aimed to find out whether it is needed to make a change on the article CL 133.“which is about cases for divorce due to mental illness”or not and if this change is needed, which subject it will cover. That's why, all the sources that can be reached, the opinions about how this article“CL 133”would be to put into practice, and the decisions of the supreme court are examined. A public survey has been prepared about this subject. This public survey was applied to a group of 120 people. With this public survey, it's understood that it is unsuitable for the mentally ill spouse and obligation of the three year period for staying married with a mentally ill spouse is too long; and the alcohol addiction, contagious diseases which can't be treated, drug addiction and infertinitty can be reasons for the cases of divorce as well. Under the light of these findings, it's found out that the mentally ill spouse should have right to divorce as well, and the obligation of 3 year period for divorce is unnecessary and other illnesses should be included into this article. When these changes on this article“CL 133”are done, it's thought that there will be no need to sue other reasons for divorce in the cases for divorce which are filed depending on this article.